ساعات کاری : همه روزه ، با تعیین وقت قبلی
۰۲۱۲۶۸۰۶۱۴۰ - ۰۹۰۲۸۸۱۸۵۸۴
تهران، ولنجک، خیابان ۱۴، پلاک ۱۹، برج هوما Hooma
دکتر عرفان قربانی مقدم » پرش های غیر عادی صورت
۵ دقیقه
پرش های غیر عادی صورت

پرش های غیر عادی صورت

آنچه می خوانید...

پرش های غیر عادی صورت

آیا تا به حال پرش عضلانی صورتتان را تجربه کرده اید؟ شاید با این سوال به سرعت پرش پلک ها را به یاد آورده اید اما اشتباه نکنید منظور ما پرش های ناگهانی پلک ها نیست.

تصور کنید یک روز که در خانه نشسته اید به یک باره عضلات قسمتی از صورتتان شروع به پرش کند. بی وقفه گوشی را  برداشته و پرش عضلانی را در اینترنت سرچ می کند. چیزی که رو به روی چشمان شما نمایان می شود عبارت نام یک بیمای به اسم فسیکولیشن خواهد بود کمی جلوتر که می روید، می بینید این پرش ناگهانی در حال تبدیل شدن به بیک بیماری به نام ای ال اس است. در واقع چیزی که شما قبل از سرچ فکر می کردید تنها یک پرش ساده بوده است و الان بهت زده به تصویر گوشی خود نگاه می کنید!

پرش های غیر عادی صورت
پرش های غیر عادی صورت

داستان همین جا به پایان نمی رسد، بهتر است نفس عمیقی بکشید و تا پایان این مقاله همراه باشید نگرانی شما فروکش خواهد کرد:

پرش های غیر عادی صورت چیست؟

صورت برای نگه داشتن ماهیچه ها نیازمند عصب هایی است که فرمان انقباض و استراحت ماهیچه ها را توسط پیام رسان های عصبی مرکزی مغز دریافت کند. در این راستا ممکن است در مسیر این پیام رسان ها رگ ها و یا تومورهای مختلف باعث ایجاد فشار بر این عصب ها باشند، در نتیجه این فرایند، فرد گاها با پرش عضلات و یا کشش و انقباض ناگهانی ماهیچه صورت مواجه می شود.

آیا علت پرش های ناگهانی صورت را می دانید؟

برخی از جراحان مغز  علت را تنها در خستگی، اضطراب و استرس ناشی از مشکلات روزمره افراد می دانند. اما علت اصلی پرش های عضلانی اختلالات ناشی از فرایند پیام رسانی از اکسون به آکسون دیگر است. جالب است بدانید برای کوچکترین حرکتی که در اندام و صورت اتفاق می افتد پروسه ای پیچیده طی خواهد شد. برای مثال زمانی شاهد پرش عضلانی هستیم که انتهای آکسون که حساسیت فوق العاده ای نسبت به پیام رسان های عصبی دارد. اگر در هنگام تخلیه الکتریکی و انتقال آن به گیرنده عصبی دیگر، اختلالی رخ دهد، در این زمان است که ماهیچه ها دچار انقباض شده و فرد با پرش عضلانی مواجه می شود.

از یک باور اشتباه تا حقیقت امر

برخی بر این باورند که پرش عضلات صورت علائم سکته مغزی است. به این افراد باید گوش زد کنیم، گرچه در زمان سکته مغزی احتمال وجود انقباض های صورت وجود دارد، اما این علامت به صورت طولانی مدت دوام نداشته و فرد نمی تواند در روز چندین بار علائم سکته مغزی را تجربه کند. این باور تنها ساخته و پرداخته اذهان نگران از بیماری های مختلف است.

علاوه بر این پرش های عضلانی در اغلب مواقع خود به خود درمان شده و نیاز به پیگیری اساسی نخواهند داشت.

چگونگی آزمایشات در صورت تشخیص بیماری خاص توسط پزشک

زمانی که بیمار به طور مداوم پرش های غیر عادی صورت را تجربه می کند، در آخرین اقدام به پزشک و در اکثر مواقع به بهترین جراح مغز مراجعه می کند.

پزشک با معاینه بیمار و بررسی سابقه پزشکی او و همچنین طول مدت زمانی که فرد به این عارضه مبتلاست تهیه آزمایشاتی را از بیمار خاستار می شود.

این آزمایشات تصویر برداری جهت اطمینان از عدم وجود تومور و آسیب مغزی، صورت گرفته و علت انقباض های عضلانی را مشخص می کند. برخی از این آزمایشات عبارت اند از:

 • آزمایش ام ار آی
 • آزمایش سی تی اسکن
 • پرتونگاری سرخرگ
دکتر عرفان قربانی مقدم جراح مغز، نخاع و ستون فقرات
بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب عضو انجمن نورو اسپاین عضو انجمن جراحان ستون فقرات.شماره های تماس جهت کسب اطلاعات بیشتر:

 

 • 0902-8818584
 • 021-26806140

درمان پرش های غیر عادی صورت

درمان های متداولی برای این بیماری وجود دارد که عبارتند از:

دارو درمانی

درمان دارویی این عارضه در اغلب مواقع نتیجه دهی مثبت نداشته و جراحان به علت عوارض احتمالی ناشی از مصرف دارو ها از این روش درمانی اجتناب می کنند، اما داروهایی که می تواند در صورت خفیف بودن این عارضه قدری نشانه ها را تخفیف دهد، عموما آرامبخش بوده که باعث شل شدن عضلات و جلوگیری از اسپاسم های عضلانی می شود.

تزریق بوتاکس

این روش با مسدود کردن کانال های انتقال پیام عصبی موجب متوقف شدن اسپاسم های عضلانی می شود. قابل ذکر است که این روش درمانی از 10 نفر توانسته برای 7 ال 8 نفر مفید فایده باشد.

جراحی

انجام جراحی برای این عارضه زمانی توصیه می شود که مصرف دارو ها و همچنین تزریق بوتاکس نتواند درمان کننده آن باشند. از این رو جراح مغر از جراحی برای درمان قطعی پرش های غیر عادی صورت استفاده می کند. لزوم بهرمندی از این روش مراجعه به بهترین جراح مغز است. جراح برای انجام این عمل ابتدا سوراخی را پشت گوش و روی جمجمه ایجاد می کند. با این جراحی فشار ایجاد شده توسط رگ بر عصب صورت برطرف شده و پد اسفنجی به عنوان حائل بین این دو نقطه قرار می گیرد. در این حالت فشار بر روی عصب از بین رفته و اسپاسم های عضلانی صورت درمان می شود.

دکتر عرفان قربانی مقدم

بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب
عضو انجمن نورو اسپاین
عضو انجمن جراحان ستون فقرات

34 پاسخ

 1. سلام من یه دختر 20 ساله هستم دو تا سه روزه که احساس عجیبی رو صورتم دارم سمت راست صورتم کنار بینی و مخصوصا بالای لبم انگار یه جوری بشه بی حس نیست چطور بگم انگار یه جورایی چن لحظه یه جریان ازش بگذره.اول که اینطوری شدم خیلی ترسیدم چون شنیده بودم از علائم سکته مغزی هستش و چون تو خانواده امون دو بار سابقه این بیماری رو داشتیم واقعا ترس برم داشت.ولی به جز اون مورد هیچ علائم دیگه ای نداشتم و الان هم سه روزه که اینطوریه.مداوم نیست شاید هر س3 یا 4 ساعت یه بار اینطوری شه.اون ناحیه بی حس هم نیست.تو اینترنت هم سرچ کردم یه سری بیماری های مغزی و عصبی مثل ام اس رو آورد که این علائم رو دارن.واقعا نمیدونم چزا اینطوری شدم؟ گیج شدم دیروز هم امتحان داشتم برای دانشگاه گفتم شاید از استرسه چون بعدش برطرف شد ولی امروز هم یکی دو بار تکرار شد اینطوری.میخوام بدونم این مشکل جدیه؟باید حتما به پزشک مراجعه کنم؟چرا ممکنه اتفاق افتاده باشه؟متوجهم که چه چیزهایی رو تو مطالبتون توضیح دادید ولی خوب نگرانم.

 2. سلام من در کودکی زخمی بالای لبم داشتم که فقط در حد یه سانت بود و الان که ۳۵ ساله هستم با کاملا خوب شده و اگه دقت کنی جای این زخم روی پوست صورتم دیده میشه.چند روزی میشه که نبض پیدا کرده…اسفندماه بوتاکس زیبایی و فیلر برای کل صورتم انجام دادم.اما هیچ مشکلی نداشتم.روزی چند بار به سرعت و پیوسته جای این زخم قدیمی نبض داره.

 3. سلام من دو سه روز هست که به طور مداوم پرش لب پایین شدید دارم ، به طوری ک هرچند دیسه یکبار شدید میشه ، باید به چه پزشکی و کجا مراجعه کنم؟

 4. ببخشید من بین دو ابروم (بیشتر از گوشه چشم چپم تا ابرو )چند ساعتی هستش ک دچار لرزش شده
  مشکلی جدیی هستش؟

   1. سلام وقتتون بخیر من ۲۳ سالمه، دو روزی میشه بالای چشم راستم نزدیک ابرو، نبض میزنه خوب نمیشه، باید چیکار کنم مسئله مهمی نیست یا باید به پزشک مراجعه کنم؟

    1. سلام
     اگر ادامه پیدا کرد با همکاران نورولوژیست مشورت کنید.

 5. با سلام وقت بخیر
  پدر من حدودا یک سال پیش گل مژه داشت عمل کرد بعد عملش برای مدتی چشمش میپرید و بعدش سمت چپ صورتش کلا میپره به نظر شما از همونه یا مشکل دیگه ای داره؟؟؟
  با سپاس

   1. سلام من چند روز هست زیر چشمم حد فاصله گونه و چشمم پرش عظله دارم,تا گفته نماند من چند وقتی هست مداوم پرش عضله پلک بالا داشتم و اینکه داروی استرس مصرف میکنم ممنون میشم دلیلش رو بهم بگید

 6. سلام.من عزیزالله هستم ازبمپور۴۶سالمه من گاهی اوقات پرش لب،پرش گونه یاپرش زبان دارم ولی همیشه نیست ولی تریاک مصرف میکنم ،درحال حاضردسته چپم سه ماه هست که شدیددردمیکنه این درد به طورمداوم هست درقسمت بازودردشدیدهروقت دست راچپ وراست میچرخانم دردشدیدترمیشه آیاازاعصاب یاعفونت میشه این درددربازوبهمراه سوزش شدیدلطفامراراهنمایی فرمایید

 7. سلام من یک ماه حدودا بالا چشم سمت راستم
  و خود ابرو میپره یک بار در روز این اتفاق میوفته به نظرتون علتش چیه باید به دکتر مراجعه کنم ؟

  1. سلام علتهای مختلفی میتونه داشته باشه باید بررسی دقیق انجام بگیره . اگر به مدت طولانی این اتفاق می افته حتما به پزشک مراجعه کنید.

 8. سلام
  مادر من بخاطر گرفتگی عضلات دستش امپول شل‌کننده عضلات زد و بعد قرص باکلوفن بهش دادن حالا تمام عضلات بدنش پرش داره و هیچ کاری نمیتونه بکنه. به نظرتون باید چکارش کنم؟

  1. سلام بایستی بررسی بشن.این مشکلات ارتباطی با قرص باکلوفن و آمپول نداره

 9. سلام
  من ۴۶ سالمه و در سن ۱۷ سالی دچار فلجی صورت از سمت چپ شدم شروع ب درمان کردم فیزیو و دارو هر دو رو انجام دادم تا حدودی خوب شدم اما کامل عصب برنگشته علاوه بر اینکه همش احساس بی حسی دارم و همیشه انگار صورتم ب سمت گوشم کشیده میشه و بدتر از این پرش عصب هست ک همش پلک میزنم گوشه لبم و چونه ام میپره لطفن بگید چ درمانی داره خیلی کلافه ام اگه میشه درمان کرد بگید باید پیش چ دکتری برم یا خودتون درمان میکنید؟؟؟؟

 10. سلام، من ۴۱ سالمه، بیشتر از یک ماه هست که ابروی سمت چپم تیک گرفته و روزی بیشتر از ۲۰ بار و هر دفعه بیشتر از یک دقیقه به شکل مرتب پرش داره، این تیک فقط روی خود ابرو هست و چشمم مشکلی نداره ولی چون طولانی شد کمی نگرانم کرده، مصرف کافیینم کمه و منیزم هم مصرف میکنم، سرگیجه های طولانی هم دارم، لطف میکنید راهنماییم کنین چیکار باید بکنم؟

 11. سلام من دختری ۱۶ ساله هستم من به مدت تقریبا چهار روز است که ماهیچه ها‌ی زیر چشمم مدام میپره به طور ناخداگاه و امروز شدت و مدت زمانی که اینطوری میشد خیلی بیشتر شد و تقریبا روز به روز داره بدتر میشه.. من باید چکار کنم؟؟

 12. سلام من دختری ۱۶ ساله هستم من تقریبا به مدت یکماه است سر درد های بی دلیل دارم و الان به مدت یک هفته است ماهیچه های چشم سمت راستم این حالت پرش های غیر عادی را دارم
  مشکل چیست؟؟ من باید به پزشک مراجعه کنم؟؟ میشه علتشو بگید؟؟

 13. سلام من بیست سالمه
  چندوقت پیش دوتا از انگشتام مدام میپریدن..بطوریکه نمیتونستم کنترلشون کنم،و البته بعد چندروز خوب شد و تا چندروز پیش که احساس کردم لپ سمت چپم،یجوری مورمور میشه چطوری بگم یکم سنگینی حس میکردم خیلی کم ولی…
  روزی دوسه بار تکرار میشه:(
  تو نتم ک سرچ کردم زده علائم ام اس میتونه باشه و خیلی نگرانم..
  نظر شما چیه آقای دکتر؟میشه راهنماییم کنین

 14. [سلام من 20 سالمه و لرزش بدن دارم طوری که عضلات صورتم هم هنگام خندیدن گاهی اوقات میلرزن و زانوهام و انگشتام باید چیکار کنم و بگم چند ساله این مشکل رو دارم

 15. سلام وقتتون بخیر
  حدود 3 ماهه که عضله هام بخصوص عضله های پام بصورت غیر ارادی منقبض میشن چند بار هم ماهیچه بازوم اینجوری شد ولی عمدتا مربوط به ماهیچه های پاهام هستن ورزش سنگین هم نمیکنم 18 سالمه .علتش چی میتونه باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + سیزده =