ساعات کاری : همه روزه ، با تعیین وقت قبلی
۰۲۱۲۶۸۰۶۱۴۰ - ۰۹۰۲۸۸۱۸۵۸۴
تهران، ولنجک، خیابان ۱۴، پلاک ۱۹، برج هوما Hooma
۴ دقیقه
عود دیسک کمر

عود دیسک کمر

آنچه می خوانید...

عود دیسک کمر

شايد برای شما هم اتفاق افتاده باشد که دچار احساس درد‌های شديد يا کم در ناحيه كمر شده باشيد ، اما به راستی علت اصلی درد کمر چیست؟ چه عواملی سبب می شود تا دیسک کمر عود کند ؟

دیسک کمر چیست؟

در ستون فقرات تمام انسان ها 26 مهره وجود دارد . این مهره ها  ازطریق دیسک های بین مهره ای از یکدیگر جدا می شوند . در صورتی که دیسک از ناحیه انتهایی خود دچار بیرون زدگی شود، این ناحیه سبب وارد شدن فشار به رشته های نخاع و در نتیجه درد در ناحیه کمر و یا بیماری دیسک کمر می شود .

چه افرادی بیشتر دچار دیسک کمر می شوند؟

این بیماری معمولا بعد از سن 30 سالگی بروز می کند . البته ممکن است برخی دیسک کنر را در سنین پایین تر هم تجربه کنند، که بسیار نادر است .

عود دیسک کمر
عود دیسک کمر

بعد از درمان ديسک كمر، امكان عود مجدد دیسک وجود دارد؟

در صورتی که بعد از جراحی بیمار به توصیه های جراح خود توجه کند،  و ورزش هایی که پزشک تجویز کرده است را انجام دهند، همچنین نظارت بر وزن خود داشته باشد، امکان عود مجدد دیسک کمتر بسیار پایین است . لازم است تا بیمار بعد از جراحی دسک کمر  از انجام کار های سنگین همچون برداشتن وزنه های سنگین که سبب فشار به دیسک کمر می شود امتناع کند .

آیا به تعویق انداختن جراحی دیسک کمر عوارضی هم دارد ؟

بله، در صورتی که پزشک جراحی را تجویز کرده باشد، لازم است تا هر چه سریعتر برای جراحی آماده شوید .  به تاخیر انداختن جراحی سبب بدتر شدن وضعیت می شود که می تواند جراحی را سخت تر و دوران بهبودی شما بعد از جراحی را طولانی تر کند .

انواع جراحی دیسک کمر چیست؟

جراحی لامینکتومی دیسک کمر

این روش جراحی یکی از قدیمی ترین روش های دران دیسک کمر است . در طی این روش لازم است تا در مرحله اول جراح کانال نخاعی  را باز کند تا به ریشه های عصبی دسترسی پیدا کند، تا دیسک را  خارج کند .

این روش از ابتدایی ترین روش های درمان دیسک کمر بود که بدون استفاده از میکروسکوپ انجام می شد .

جراحی میکروسکوپی دیسک کمر

بعد از پیدایش دستگاه میکروسکوپ  جراحی دیسک کمر با این  دستگاه مرسوم شد .زیرا  امکان دید بهتر جراح را فراهم می کرد و  دگر نیاز به ایجاد شکاف های عریض  برای جراحی نبود . این روش به جراح مغز و اعصاب کمک میکند تا تصاویر را درشت تر ببیند در نتیجه دقت جراحی در این روش بسیار بیشتر است .

دکتر عرفان قربانی مقدم جراح مغز، نخاع و ستون فقرات
بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب عضو انجمن نورو اسپاین عضو انجمن جراحان ستون فقرات.شماره های تماس جهت کسب اطلاعات بیشتر:

  • 0902-8818584
  • 021-26806140

 جراحی دیسک کمر با لیزر

درمان دیسک کمر با لیزر یکی دیگر از روش های دران دیسک کمر است . این جراحی طرفداران بسیاری دارد زیرا اشعه لیزر با کمک یک سوزن و فیبر نوری وارد دیسک می شود . اشعه لیزر با سوزاندن مرکز دیسک یک حفره در دیسک اینجاد می کند همین حفره سبب کم کردن فسار به داخل دیسک می شود که سبب می شود درد کمر در بیمار بهبود پیدا کند .

تزریق های اپیدورال یا تزریق فاست

تزریق هایی که در روی ریشه عصبی یا مفاصل ستون مهره ها که اصطلاحاً فاست نامیده می‌شود،انجام میگیرد،یکی دیگر از روش های درمان دیسک کمر است.
به این روش تزریق اپیدورال یا تزریق فاست هم می گویند. هر کدام از این مواردی که گفته شد در شریط خاص و طبق نظر پزشک انجام می شود .

کلام آخر

در انتها باید به این نکته اشاره کنیم که بيماري هاي متعددي هستند كه سبب كمردرد با انتشار به پاها مي شوند. از بين آنها بيماري هايي كه بيشتر با فتق ديسک كمر اشتباه می شوند، عبارتند از: كشيدگی رباطها يا عضلات كمر، تنگي كانال نخاع، آرتروز كمر، برخي از بيماری هاي روماتيسمی، عفونتهايی مثل تب مالت، تومورها و بيماري های سيستم ادراری نظير سنگ كليه.

دکتر عرفان قربانی مقدم

بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب
عضو انجمن نورو اسپاین
عضو انجمن جراحان ستون فقرات

3 پاسخ

  1. مادر من هشت ماه پیش،عمل کرد از همون فردای عمل گفت دردم بدتر شده ..دیگه راه بسختی،میرفت همراه با درد،بسیار شدید..چند،وقت پیش ام ار ای انجام داد جراحش،گفت همون مهره که انگلک شده بازم یه کوچولو دیسک داره… مامانم دیابتی و پوکی استخوان و اتروز دازه واقعا فکر عمل مجدد برامون کابوس،شده ..راه درمان جز عمل وجودداره که دردش،کمتر بشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 15 =