ساعات کاری : همه روزه ، با تعیین وقت قبلی
۰۲۱۲۶۸۰۶۱۴۰ - ۰۹۰۲۸۸۱۸۵۸۴
تهران، ولنجک، خیابان ۱۴، پلاک ۱۹، برج هوما Hooma
دکتر عرفان قربانی مقدم » عمل میکروسکوپیک مغز
۵ دقیقه
عمل میکروسکوپیک مغز

عمل میکروسکوپیک مغز

آنچه می خوانید...

عمل میکروسکوپیک مغز

در این نوشتار برآنیم به یکی از روش های جراحی بپردازیم که احتمالا نام آن برایتان ناآشنا باشد. صرفا کسانی با نام میکروسکوپیک آشنایی دارند که به نحوی به این روش درمانی نیازمند شده باشند و یا اینکه از طریق یکی از آشناهای نزدیک شان از این روش جراحی و درمانی آگاهی کسب کرده باشند.

میکروسکوپیک چیست؟

میکروسکوپیک در کدام از حوزه های پزشکی قابل بکارگیری است؟

استفاده از روش میکروسکوپیک چه مزیتی به همراه دارد؟

در این نوشتار علاوه بر پاسخ پرسش های فوق بسیاری از نکات دیگری در خصوص میکروسکوپیک خواهد آمد.

عمل میکروسکوپیک مغز
عمل میکروسکوپیک مغز

عمل میکروسکوپیک چیست؟

میکروسکوپیک به طور کلی یکی از چندین روش جراحی است. در این روش درمانی و جراحی، پزشکان می توانند با کمک و با استفاده از میکروسکوپ روند درمانی را طی کنند و در بهبودی وضعیت بیمار تاثیر گذار باشند.

در دهه های اخیر با توجه به رشد و گسترش دانش پزشکی و نیز افزایش تولیدات پزشکی در حوزه ابزار آلات پزشکی این روش توسعه فراوانی داشته است و برای درمان طیف گسترده ای از بیماری ها موفق و اثر بخش ظاهر گردیده است.

روش میکروسکوپیک در کدام حوزه های درمانی قابل بکارگیری است؟

 

میکروسکوپیک در زمینه های مختلف می تواند به پزشکان و بیماران کمک کند. از جمله این حوزه ها:

  • دندانپزشکی

میکروسکوپیک در درمان مشکلات دندانی و لثه می تواند نقش به سزایی را داشته باشد. البته باید این نکته را در پیش چشم و نظر خود داشته باشید که این روش درمانی در مواردی حساس و خاص بکار گرفته می شود، نه اینکه در همه جا و در همه شرایط مورد استفاده پزشکان قرار گیرد.

در حوزه دندانپزشکی زمینه هایی که میکروسکوپیک بکار گرفته می شود از این قرارند:

  • درمان و ترمیم مشکلاتی که در ناحیه ریشه دندان ها ایجاد شده اند.
  • درمان کانال های اعصاب دندانی که نسبت به سایر کانال های عادی و معمول پیچیدگی هایی دارند و پروسه ی درمان را قدری پیچیده و دشوارتر کرده است.
  • این روش حتی در روند پروتز دندانی از نوع ایمپلنت کا بردهای فراوانی دارد.
  • درمان مشکلات مرتبط با لثه که باید روند درمانی خاصی طی شود.
  • در مواردی می تواند در روند افزایش دادن میزان تاج بکار گرفته شود.

درمان بیماری هایی همچون واریکوسل

 

واریکوسل از جمله مشکلاتی است که می تواند  تحت روش درمانی میکروسکوپیک قرار گیرد و نتایج مطلوبی را فراهم آورد.

واریکوسل درواقع به بیماری ای گفته می شود که در طی آن آلت جنسی مردانه واریسی شده است. با میکروسکوپیک می توان نقاط واریسی شده را به راحتی رفع کرد.

واریکوسل از جمله عللی است که میتواند در ناباروری مردان نقش داشته باشد. به همین جهت بسیاری از مردان برای رفع مشکل ناباروری باید به درمان این بیماری بپردازند که میکروسکوپیک یکی از این راه ها می باشد.

دکتر عرفان قربانی مقدم جراح مغز، نخاع و ستون فقرات.بسیاری از مردان برای رفع مشکل ناباروری باید به درمان این بیماری بپردازند که میکروسکوپیک یکی از این راه ها می باشد.

جراحی مغز

جراحی مغز نیز از جمله درمان هایی است که می تواند با روش میکروسکوپیک انجام شود. دراین روش از آنجا که از میکروسکوپ های بسیار قوی و پیشرفته استفاده می شود این دستگاه برای پزشک این امکان را فراهم می کند نواحی داخلی مغز و نواحی اطراف آن را به درستی مورد بررسی قرار دهد و اقدامات لازم را در روند درمان بکار گیرد.

میکروسکوپیک مغز باعث شده است که احتمال خطا به کمترین حد ممکن برسد و نیز پزشکان با اطمینان بیشتری می توانند مراحل درمانی را پشت سر بگذارند.

این روز ها میکروسکوپیک در حوزه جراحی مغز و جراحی ستون فقرات نسبت به سایر حوزه ها بیشتر بکار گرفته می شود. درواقع این حوزه از پزشکی از این روش درمانی بیشتر بهره مند گردیده است.

 انجام جراحی میکروسکوپیک از چه مزایایی برخوردار است؟

 

باید این نکته را به عزیزان و همراهان مان گوشزد کنیم این روش جراحی هزینه های زیادی را برای بیماران و نیز خانواده های شان در پی دارد. از یک سو، این هزینه زیاد به جهت این است که پزشکانی که متخصص انجام این روش درمانی هستند مهارت، تجربه و تخصص فراوانی دارند. میکروسکوپیک از جمله روش هایی است که هنوز در بین پزشکان جا نیفتاده است و پزشکانی خاص با تخصص هایی خاص دست به چنین اقداماتی می زنند. از سوی دیگر، نتایجی که در پی این روش درمانی ایجاد می شود بسیار مثبت و ثمر بخش است. به عبارتی دیگر در تمامی مشکلاتی که برای درمان از روش میکروسکوپیک استفاده شده است شاهد روند بهبودی سریع و قابل ملاحظه ای بوده ایم. پس بنابراین هزینه زیاد انجام این دست اعمال جراحی با ثمر بخشی بالایی که دارد قابل توجیه است. علاوه براینکه پزشکانی حرفه ای و متخصص اندکی هستند که قادر به بکارگیری این روش درمانی می باشند.

از دیگری مزایای این روش درمانی این است جزء روش های غیرتهاجمی محسوب می شود و این  نکته باعث می شود بسیاری از افراد به این روش درمانی روی بیاورند.

مهم ترین مزیتی که می توان برای روش میکروسکوپیک اشاره کرد این است که دقت جراحی ها را تا حد قابل توجهی بالا می برد زیرا که طراحی و برنامه ریزی دقیقی دراین زمینه درمانی شده است.

نتیجه گیری

در این نوشتار برآن بودیم که اطلاعاتی اجمالی را در زمینه میکروسکوپیک در اختیار عزیزان و همراهان مان قرار دهیم. علیرغم اینکه بسیار روشی تخصصی است تمامی تلاش مان بر این بود که اطلاعاتی کاملا تخصصی و پیچیده را به زبانی ساده و همه فهم بیان کنیم تا در مسیر آگاهی بخشی بتوانیم قدمی مثبت و تاثیر گذار برداریم. امیدواریم که به هدف و مقصود خود رسیده باشیم و این اطلاعات کمک های شایانی را به خوانندگان آن داشته باشد.

دکتر عرفان قربانی مقدم

بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب
عضو انجمن نورو اسپاین
عضو انجمن جراحان ستون فقرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 12 =