ساعات کاری : همه روزه ، با تعیین وقت قبلی
۰۲۱۲۶۸۰۶۱۴۰ - ۰۹۰۲۸۸۱۸۵۸۴
تهران، ولنجک، خیابان ۱۴، پلاک ۱۹، برج هوما Hooma
دکتر عرفان قربانی مقدم » عمل شکستگی مهره گردن
۸ دقیقه
عمل شکستگی مهره گردن

عمل شکستگی مهره گردن

آنچه می خوانید...

همیشه اتفاقاتی در زندگی افراد وجود دارد که ممکن است آسیب
دیدگی ها و شکستگی های در نواحی حساس بدن ایجاد کنند.
اتفاقاتی مانند تصادف یا افتادن از بلندی که می تواند صدمات جدی
به نخاع و دیگر نواحی بدن وارد کند. تمامی این اتفاقات موجبات
ناراحتی و آزار انسان را فراهم کند. درمان این نوع شکستگی یا
دررفتگی ها بستگی به نوع و شدت جراحت دارد که  در برخی مواقع
ممکن است با دارو درمانی رفع گردد و یا در مواقع شدید تر با عمل
جراحی بهبودی حاصل شود. در حال حاضر در  نوشتار پیش رو قصد
داریم در مورد عمل شکستگی مهره گردن که مربوط به نواحی نخاع و
ستون فقرات می باشد به شما توضیحاتی ارائه دهیم تا در مورد این
عمل جراحی بیشتر آشنا شوید.

در رفتگی یا شکستگی مهره های گردن چیست؟

از آن جایی که مهره های گردنی یکی از پر کاربرد ترین و حساس ترین اعضای بدن است که وزن سر را تحمل م یکند و بر حرکت دست و گردن تاثیر می گذارد. ستون فقرات گردنی از هفت مهره تشکیل شده است، شکستگی یا در رفتگی هر کدام از این مهره را تحت عنوان شکستگی گردن می شناسند. عوامل مختلفی در این عارضه نقش دارند که در ادامه به برخی از دلایل آن اشاره خواهیم کرد.

علائم شکستگی گردن کدام اند؟

احساس ضعف و کرختی در شانه، بازو، احساس بی ثباتی در گردن و درد از شایع ترین علائمی است که تا کنون گزارش شده است، فلجی موقت، اختلال در حواس، احساس گرمی شدید، سرخ شدن بدن ، این ها همگی از علائم شکستگی مهره های گردن است که با مشاهده هر کدام باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کرده و با تشخیص زود هنگام خود درمان راحت تری هم داشته باشید.

علل شکستگی مهره های گردن

شکستگی گردن معمولا بر اثر آسیب و ضربه به گردن و سر ایجاد می شود. دلایلی که می توانند سبب شکسته شدن مهره های گردن شوند، به شرح زیر است :

پرش از ارتفاع

پرش یا سقوط از ارتفاع زیاد از دلایلی است که می تواند سبب شکسته شدن مهره های گردن شود. اگر فرد هنگام پرش یا سقوط آزاد با سرعت زیادی به زمین برخورد کند ، آسیب جدی به قسمت ستون فقرات، مهره ها و گردن وارد می شود.

فعالیت های ورزشی

برخی اوقات و بعضی از ورزش ها سبب می شوند تا بدن و به خصوص گردن در وضعیت خوبی قرار نگیرد و یا فرد اگر آن حرکت را به طور اصولی انجام ندهد، دچار مشکلاتی می شود. برخی از ورزش هایی که سبب می شوند تا فشار زیادی بر گردن وارد شود و آسیب برساند عبارتند از اسب سواری، اسکی، ژیمناستیک و …

تصادف کردن

از دیگر علل شایع شکستن مهره های گردن، تصادف با وسایل نقلیه است که می تواند سبب پرت شدن افراد به بیرون و آسیب به اعضای بدن به خصوص مهره ها و گردن شوند. در حالت کلی وقتی ضربه ای شدید به سر و گردن وارد می شود، می تواند سبب چرخش ناگهانی گردن شود و به سر آسیب جدی برسد. همچنین می تواند سبب شکستگی مهره های گردن و آسیب و قطع نخاع نیز گردد.

انواع شکستگی گردن

شکستگی جفرسون

اگر مهره اول گردن دچار آسیب دیدگی شود، شکستگی جفرسون رخ می دهد. به مهره اول گردن؛ مهره اطلس نیز می گویند. اگر مهره اطلس به صورت عمودی مورد آسیب قرار گیرد، شکستگی جفرسون رخ می دهد. به طور فرضی اگر فردی در استخری کم عمق شیرجه بزند، سر به کف استخر برخورد کرده و قوس خلفی و قدامی مهره اول از همدیگر جدا یا شکسته می شوند. برخی اوقات مهره اول گردن به 3 یا 4 قسمت تقسیم می شود. با توجه به گشاد بودن سوراخ مهره، احتمال آسیب نخاعی این نوع شکستگی کم تر است.

شکستگی زائده دنده ای

وقتی مهره دوم گردن دچار صدمه و آسیب می شود، این نوع شکستگی رخ می دهد. مهره دوم گردن آکسس نام دارد که در بالاترین بخش خود دارای برجستگی است و با بخشی از مهره اول گردن جفت می شود. هنگامی که برجستگی آسیب دیده و شکسته شود، دیگر فرد قادر به حرکت دادن گردن خود به راحتی نخواهد بود. این نوع شکستگی زائده دندانه ای نام دارد و بیش تر در کودکان اتفاق می افتد.

شکستگی هنگمن

شکستگی هنگمن که از دیگر انواع شکستگی گردن است، در مهره دوم گردن و در بخش استخوات بالایی و پایینی آکسیس رخ می دهد.این نوع شکستگی اغلب سبب پاره شدن نخاع می‌شود که همین امر می تواند سبب ایست قلبی، تنفسی و مرگ شود.

شکستگی قطره‌ای

این نوع شکستگی، نوعی شکستگی های در مهره های شش و هفت گردن رخ می دهد و می تواند آسیب جدی به لیگامان های گردن . دیسک های بین مهره ای وارد کند. این نوع شکستگی، شکستکی قطره ای نام دارد.

چه عواملی در شکستگی گردن نقش دارند؟

افرادی که بیشترین آسیب دیدگی های از ناحیه گردن دارند آن ها ورزشکاران و کوه نوردان هستند که ممکن است در اثر خطا یا بی دقتی متوجه چنین آسیب خطرناکی شوند.

زمین خوردن ، سقوط کردن، تصادف و ابتلا به بیماری دیسک یا فتق بین مهره ای یا آرتروز ، نقص در سیستم ایمنی بدن

همگی از عواملی هستند که موجب در رفتگی یا شکستگی مهره های گردن می شوند.

شکستگی گردن را چگونه تشخیص می دهند؟

با مراجعه به پزشک متخصص ستون فقرات و نخاع میتوانید علائمی که دارید را شرح دهید و تحت معاینه بالینی قرار بگیرید و با معاینه فیزیکی تا حدودی می توان حدس ایجاد چنین آسیبی را زد، اما برای تشخیصی دقیق تر بهتر است از ارزیابی نتایج آزمایش ها و انواع تصویر برداری ها مانند سی تی اسکن، ام آر آی، کمک گرفت. بر اساس همین تشخیص است که روند درمانی آغاز می شود.

درمان شکستگی مهره های گردن

راه کار های درمانی بسیاری در شکستگی مهره ای گردن وجود دارد که همانطور که گفته شد بنا به نوع و شدت جراحت ایجاد شده نوع درمان نیز مشخص می شود.

جراح نخاع و ستون فقرات اقدام به درمان این گونه آسیب ها می کند.

درمان های اولیه این بیماری بستن گردن بند های طبی یا بریس های گردنی است تا بتوانند جلوی وارد شدن درد شدید را بگیرد.

سپس پزشک می تواند از طریق دارو های ضد درد که شامل قرص، آمپول است علائم این بیماری تا حد زیادی کاهش دهد.

در نهایت هر کدام از این روش ها در درمان قطعی میسر واقع نبود و شدت آسیب وارده بیشتر بود جراح تصمیم می گیرد اقدام به جراحی دیسک گردن کند. این عمل تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد و رفع آسیب های ایجاد شده، با تخصص و تبحر جراح می توان به بهترین نتیجه ممکن را دریافت کرد.

اقدامات اورژانسی در هنگام مواجهه با این عارضه شامل موارد زیر می باشد

اگر با بیماری که دچار چنین آسیب دیدگی های است مواجهه شدیم چه باید بکنیم؟

از جمله سوالاتی است که مکرراٌ پرسیده می شود و هم اکنون تصمیم گرفتیم حتی المقدور به آن پاسخ دهیم.

زمانی که فردی با چنین علائمی مشابه با در رفتگی یا شکستگی گردن رو به رو شدید، سعی کنید گردن بیمار را بی حرکت و ثابت نگه دارید  از حرکت دادن و یابلند کردن فرد خودداری کنید زیرا ممکن است به دیگر نواحی بدن و حتی نخاع و ستون فقرات کمر هم صدمه ببیند. می توانید تیم پرسنلی اورژانس امداد و نجات را خبر کنید و تا زمان رسیدن آنها از بیمار مواظبت کنید و تا از جای خود تکان نخورد و تیم اورژانس در ابتدای ورود برای حفظ سلامتی بیمار از بریس گردنی استفاده می کند و سپس با رعایت مراقبت های ویژه به بیمارستان منتقل می کنند.

دکتر عرفان قربانی مقدم جراح مغز، نخاع و ستون فقرات. اگر به این عارضه دچار شدید اصلا جای نگرانی وجود ندارد زیرا با روش های جراحی می توانید سلامتی خود را دو مرتبه باز یابید و در مدت زمان کوتاهی حدود 6-8 هفته پس از جراحی بهبودی حاصل می گردد.

پیشگیری از شکستگی ستون مهره گردنی

با رعایت موارد و نکاتی که در زیر آورده می شود می توان از بروز آسیب و عارضه های این چنینی جلوگیری کرد.

  • می توانیددر هنگام رانندگی و یا نشستن در اتومیبل از کمر بند استفاده کنید تا در هنگام تصادف یا هر گونه بر خوردی به شما آسیبی وارد نشود.
  • قبل از برآورد عمق استخر وارد آن نشوید و سعی کنید در استخر های کم عمق شیر جه نزنید.
  • هنگام استفاده از وسیله نقلیه مانند موتور سیکلت از کلاه ایمنی و لوازم نگه دارند ه استفاده کنید تا آسیب های احتمالی به سر و گردن تان را دفع کند.
  • در هنگام انجام تمرینات ورزشی و دیگر فعالیت های پر تحرک از تجهیزات و لباس های مناسبی استفاده کنید.

جمع بندی مبحث عمل شکستگی مهره گردن

اگر به این عارضه دچار شدید اصلا جای نگرانی وجود ندارد زیرا با روش های جراحی می توانید سلامتی خود را دو مرتبه باز یابید و در مدت زمان کوتاهی حدود 6-8 هفته پس از جراحی بهبودی حاصل می گردد.

در آخر این که، با رعات نکات پیشگیرانه از سلامتی خود محافظت کنید، چرا که سلامتی در گران بهای است که به راحتی به دست نمی آید.

دکتر عرفان قربانی مقدم

بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب
عضو انجمن نورو اسپاین
عضو انجمن جراحان ستون فقرات

2 پاسخ

  1. سلام آقای دکتر آیا بعد از عمل موفق شکستگی‌ مهره گردن بر اثر تصادف
    میشه برگردیم و به فوتبال بازی کردن ادامه بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 16 =