ساعات کاری : همه روزه ، با تعیین وقت قبلی
۰۲۱۲۶۸۰۶۱۴۰ - ۰۹۰۲۸۸۱۸۵۸۴
تهران، ولنجک، خیابان ۱۴، پلاک ۱۹، برج هوما Hooma
دکتر عرفان قربانی مقدم » راه های درمان ادم مغزی
۸ دقیقه

راه های درمان ادم مغزی

آنچه می خوانید...

ادم مغزی چیست؟

ادم مغزی یا همان ورم مغزی جزء بیماری های خطرناک است که باعث افزایش تجمع نوعی مایع در داخل مغز می شود. با افزایش این مایع فشاری که به داخل جمجه وارد می شود نیز افزایش پیدا می کند و این افزایش فشار، کاهش فشار خون در مغز و کاهش اکسیژن دریافتی توسط مغز را به دنبال دارد و همان طور که می دانید اکسیژن رسانی کم به مغز باعث عملکرد ضعیف آن و یا حتی مرگ می شود. البته این نکته را هم خاطر نشان کنیم که در بعضی موارد ورم مغزی با تجویز دارو و استراحت قابل درمان است.

علائم ادم مغزی چیست؟

علائم و نشانه های ادم مغزی شامل :

 • حالت تهوع که می تواند همراه یا بدون استفراع باشد.
 • سردرد های بسیار شدید و سرگیجه
 • احساس خستگی ،گیجی و عدم هوشیاری فرد
 • اختلال در صحبت کردن و راه رفتن
 • تشنج
 • ضعف در بینایی
 • احساس درد در ناحیه گردن
 • عدم تعادل در حرکات بدن
 • مشکلات تنفسی

درمان ادم مغزی

یکی از دلایل  افزایش فشار درون جمجمه ادم (خیز) مغزی می باشد . آب درون مغزی  در چهار محل  زیر وجود دارد :

 1. درون سلول ها
 2. بین سلول ها
 3. درون رگها
 4. فضای زیر عنکبوتیه و بطنها

افزایش آب در هر یک  از محل  های یاد شده  موجب تورم مغزی می گردد .

علت ادم مغزی چیست؟

عواملی که باعث ایجاد ورم مغزی یا ادم مغزی می شوند می تواند بسیار زیاد باشد و حتی در برخی افراد علت آن نیز مشخص نمی باشد.اما برخی عواملی که باعث ادم مغزی می شوند شامل :

 • ضربه های وارد شده به سر در اثر تصادف ، برخورد با شی سنگین و … و همچنین خونریزی مغزی
 • سکته مغزی
 • وجود تومور در مغز یا نخاع
 • عفونت های مغزی مانند انسفالیت.
 • بالا رفتن از ارتفاعات کم به ارتفاعات بالای 4000 متر می تواند باعث ورم مغزی شود.
 • بالا بودن فشار خون.

به طور کلی، تومور های مغزی، خونریزی  ها و ضربه های مغزی ، انسفالیت ها و انسفالوپاتی ها، هیدروسفالی، سکته های مغزی گسترده، شیمی درمانی  برای سرطان ها ، عفونت  های مغزی مانند مننژیت  و آبسه و علل سمی  و متابولیک مانند آنوکسی مغزی، انسفالوپاتی سرب و هیپرترمی از عوامل ایجاد کننده ادم مغزی هستند.

مکانیسم ایجاد کننده ادم مغزی

وازوژنتیک، ادم در ماده سفید  بعلت  تغییر نفوذ پذیری  عروق و سد خونی – مغزی می باشد  که در تومور ها ، ضربه  و سکته مغزی دیده می شود . این نوع تورم شایع ترین  علت ادم مغزی است .

سیتوتوکسیک، به دلیل اختلاف  پمپ سدیم-پتاسیم است که  سدیم داخل سلول  جمع می شود  و ماده سفید  و خاکستری  هر دو متورم  می گردند  مانند مسمومیت آب ، سندرم Reye،هیپوکسی به دنبال ایست قلبی، مصرف  هگزاکلروفن و آبسه .

ادم بینابینی،  این تورم در افزایش  ترشح  یا کاهش جذب CSFدیده  می شود  و مایع  از راه  سلول های پوششی اپاندیمی به ماده  سفید اطراف  بطنها  نفوذ می کند  که نمونه  آن هیدروسفالی  می باشد.

مکانیسم های چند گانه، گاهی ادم  مغزی به دلیل  چندین  فرآیند  بروز می کند ، تومورها ابتدا  با  مکانیسم  وازوژنیک  و سپس  ایجاد هیدروسفالی  و مکانیسم  ادم  موجب  تورم  مغزی می شوند .

سوالاتی که پزشک برای تشخیص علت ورم مغزی از بیمار می پرسد

 • در حال حاضر چه داروهایی مصرف می کنید ؟
 • آیا متوجه تغییرات خاصی در حرکت ، دید و تعادل خود شده اید؟
 • آیا اخیرا دچار ضربه یا آسیبی شده اید؟
 • آیا اخیرا از جایی که ارتفاع کمی دارد به جایی که ارتفاع زیادی دارد ، بالا رفته اید؟

پیامد های ادم مغزی

ادم مغزی  موجب بالا  رفتن فشار مغزی می گردد و هنگامی  که فشار  داخل مغز بالا رفت  محتویات آن  به ویژه ساقه  مغز فشرده می شوند  و در پی  این فشردگی  اختلال هوشیاری ، تغییر  قطر  مردمک، تهوع  و استفراغ، تشنج ، فلجهای مختلف  و سرانجام  مرگ روی می دهد .

چگونگی تشخیص ادم مغزی

بدون انجام آزمایش های متناسب با بیماری ادم مغزی تقریبا تشخیص آن برای پزشکان غیر ممکن است.پزشک متخصص در این زمینه با توجه به علائم و نشانه های این بیماری آزمایشات زیر را انجام می دهد:

 • معاینه سر و گردن
 • سی تی اسکن و ام آر آی سر
 • آزمایش خون

آیا ادم مغزی درمان دارد ؟

دکتر عرفان قربانی مقدم، جراح مغز و اعصاب در ولنجک، در پاسخ به این سوال می گوید که بله، ادم مغزی درمان دارد؛ البته سریعاً در صورت مشاهده علائم ادم مغزی در فرد یا آسیب به سر  باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا باعث کاهش آسیب های وارد شده به مغز و حتی مرگ شوید. جراح مغز و اعصاب در تهران  با ارائه بهترین روش های به درمان بیماران مبتلا به بیماری ادم مغزی کمک می کند.

دکتر عرفان قربانی مقدم جراح مغز، نخاع و ستون فقرات در تهران هستند شما می توانید با شماره

021-26806140 – 0902-8818584 تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام دکتر قربانی مقدم مراجعه نمایید.

 

روش های درمان بیماری ادم مغزی

قبل از اینکه بخواهیم راه های درمان بیماری ادم مغزی را خدمت شما ارائه دهیم ، این نکته را خاطر نشان کنیم که در برخی موارد مانند : بالا رفتن از ارتفاع کم به ارتفاع زیادی و یا ضربه جزئی سر و … که ورم مغزی خفیف می باشد ، با استراحت و طی چند روز قابل درمان است. اما در برخی موارد دیگر نیاز به درمان های بیشتری مانند درمان های ذیل دارد :

 1. تجویز دارو : با توجه به شدت و علت ورم مغزی پزشک داروهایی برای کاهش ورم مغزی تجویز می کند.
 2. اکسیژن رسانی : پزشک توسط دستگاه تنفس مصنوعی اکسیژن رسانی به بیمار را افزایش داده و در مقابل باعث کاهش ورم مغزی می شود.
 3. جراحی : در موارد اورژانسی انجام عمل جراحی برای کاهش هر چه سریعتر فشار درون جمجمه الزامی است. جراحی می تواند شامل برداشتن بخشی از جمجه و دلیل ورم مغزی مانند تومور باشد.
 4. کاهش درجه حرارت بدن : کاهش درجه حرارت بدن و مغز باعث کاهش ورم مغزی می شود که نام علمی این عمل هیپوترمی می باشد.
 5. اسموتراپی : پزشک در روش اسموتراپی و یا میکروچینی توسط داروهایی خاصی مایع اضافی تجمع یافته در مغز را خارج کرده تا جریان خون دهی به مغز افزایش یابد .

درمان ادم مغزی و افزایش فشار درون جمجمه

برای درمان سریع ادم  مغزی و کاهش  فشار درون جمجمه ای  از موارد زیر استفاده می کنند :

عمل جراحی و کرانیوتومی :

در موارد اورژانسی  که معمولا  در ضربه های مغزی دیده می شود و می توان  با کرانیوتومی  و برداشتن  قطعه ای از استخوان  گیجگاهی، به مغز  جای بیشتری داد  تا ساقه ی  آن  به پایین  فشرده نگردد . همچنین  در هیدروسفالی ، قرار دادن نشت بطنی- صفاقی  تاثیر فراوانی  در کم شدن  حجم بطنها  و کاهش فشار درون  جمجمه دارد .

هیپوترمی :

چنانچه امکانات  بیمارستانی اجازه دهد  با کاهش درجه  حرارت بدن،  فشار درون  مغز نیز پایین می آید .

بالا بردن سر  تا 30 درجه  نسبت به تنه:

در همه بیمارانی  که افزایش فشار  درون جمجمه  دارند لازم است  سر و گردن  نسبت به تنه30 درجه بالاتر  قرار گیرد.

مانیتول:

یک دیورتیک  اسمزی می باشد  که با ایجاد فشار اسمزی  بالا درون  رگ ها،  آب مغز را  به خود جذب  می کند  و سبب  کاهش فشار  درون جمجمه  می گردد .  برای این کار  از مانیتول 20 درصد  با دوز 0/25 تا یک گرم  به ازای هر کیوگرم وزن  بدن استفاده می شود.مانیتول ممکن است موجب نارسایی کلیه و اسیدوزمتابولیک شود .

هیپرونتیلاسیون :

با گذاشتن لوله در نای بیمار  و انجام هیپرونتیلاسیون، فشار CO2 به 25 میلی متر جیوه رسانده می شود . این روش موجب انقباض  رگ های مغزی و در نتیجه  کاهش فشار  درون جمجمه می گردد .

اکشیژن با فشار زیاد :

مانند هیپرترمی  با مکانیسم  انقباض  عروق مغزی، فشار درون  کاسه ی  سر را کاهش می دهد .

دگزامتازون:

با دوز 8 تا 24 میلی گرم  به طور وریدی  تجویز می شود  و با مکانیسم  تثبیت  و تعمیر  سد خونی – مغزی و نیز کاهش  نفوذ پذیری  عروق اطراف  تومور،  موجب کاهش ورم مغزی می گردد . با وجودی که درباره  کارایی دگزامتازون  اتفاق نظر  وجود ندارد،  تجویز  این دارو رایج ترین  روش دارویی در ایران  برای  پایین آوردن  فشار درون مغز می باشد .

فنوباربیتال با دوز بالا :

در 3-5 میلی گرم به ازای  هر کیلو  وزن بدن در ساعت

آیا بیماری ادم مغزی می تواند کشنده باشد ؟

طبق مطالب گفته شده متاسفانه در صورت سهل انگاری و عدم مراجعه به پزشک متخصص درمان این بیماری بسیار سخت خواهد شد و امکان مرگ نیز بسیار زیاد است.

برای درمان ادم مغزی به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

برای درمان ادم مغزی باید به بهترین جراح مغز و اعصاب مراجعه کنید. همان طور که گفتیم این بیماری می تواند کشنده باشد و باید در اسرع وقت به یک جراح مغز و اعصاب خوب در تهران مراجعه کرد. در صورتی که در شمال تهران ساکن هستید و یا به دنبال بهترین جراح مغز و اعصاب در ولنجک هستید، می توانید اینجا را کلیک کنید.

دکتر عرفان قربانی مقدم

بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب
عضو انجمن نورو اسپاین
عضو انجمن جراحان ستون فقرات

68 پاسخ

 1. سلام دکترجان حدود یک ماه پیش خانمم با داروی شربت لاغری درمرحله اول مصرف دچارمصمومیت شد با اورژانس به بیمارستان انتقال داده شد بعداز حدود۲۰ساعت بستری بارضایت خود ترخیص شد ولی به دلیل سرگیجه مدام وحالت تهوو مجددا به بیمارستان واعزام وشد که وپیشنهاد بیمارستان به متخصص مغزواعصاب وبعداز ام ارای متوجه ادم مغزی شدند تاحالا دوتا متخصص تجویزداروکردند نتجه مطلوب حاصل نشد اکنون یک هفته هست تحت درمان پزشکتجربی باداروی گیاهی میلاشد داشتم درمورد بیماری مطالعه میکردم وبسایت شمارا دیدم خانمم خیلی اذیت میشه با سرگیجه های دائم بزرگواری کنید دراین خصوص راهنمایی کنید چکارکنیم باپیشنهادجکابعالی برای معالجه ومداوا کردن بیمار اعلام امادگی میکنیم باتشکر فراوان

 2. سلام آقای دکتر هفته پیش سه شنبنه با موتور تصادف کردم و وپیشانیم با کلاه کاسکت زمین خورد و ام آر آی التهاب گرید ۲ نشان می دهد و چشم سمت راستم تار میبینه و همین تاری خیلی اذیتم میکنه چکار باید کرد

  1. سلام. در مورد تاری دید باید با متخصص چشم مشورت کنید. در مورد سرگیجه حتماً باید یک سی تی اسکن کنترل انجام دهید.

 3. سلام وقت بخیر
  آقای دکتر مادر ۴ ماه عمل تومور نزدیک عصب ۵ کرده عمل خوب بود و بدون آسیب از اول یکسری عوارض داشت مانند گرفتگی گوش و بی حسی صورت ولی دکتر بعد فرستادن انژو مغز گفت سالم اید و مشکلی نیست عوارض از بین می‌روند الان عوارض مانند گرفتی گوش کاهش شنوایی عدم تعادل دوبینی درد کنار گوش دارد مشکل چیه و چیکار کنیم

  1. سلام. بایستی معاینه شن و ام آر آی جدید رو ببینم تا بتونم در این مورد نظر قطعی بدم.

 4. سلام وقت بخير
  همسر من حدود ٣١ روز پيش از ناحيه سر دچارضربه شد و خونريزي داخلي كرد و هماتوم روي ساقه مغز بوجود اومد.روز هفدهم چشماشو باز كرد وبه گفته دكتر از كما خارج شد اما هنوز ارتباطي بامحيط نداره دكترش ميگه پيش آگهي خوبي داره به تحريك پاسخ ميده و چشماشو باز ميكنه مخصوصا وقتي صداش ميزنيم ياحركتش ميديم
  ميشه بفرماييد چند وقت توي اين حالت ميمونه ؟ضمنا دراخرين سي تي گفتن هماتوم كاملا جذب شده .

  1. سلام. با توجه به خونریزی، این آسیب به ساقه مغز رسیده و نمیشه به طور دقیق نمیشه گفت که حالشون بهبود پیدا می کنه یا خیر. بستگی به هفته ها و ماه های آینده داره تا ببینیم حالشون بهتر میشه یا خیر.

   1. سلام وقت بخیر به مدت سه ماه داخل سرم موج شدید احساس میکنم دکتر هم رفتم ام آر ای دارم میگن سالمه ولی الا این موج ها کم نشده خیلی اذیت میکنه میخواستم ببینم دلیلش از چی میتونه باشه

 5. پدرم ۹ماه قبل عمل باز مغز انجام دادند با تشخیص مننژیوم گرید دو بعد از عمل رادیوتراپی شروع کردند و پایان ماه سوم پس از جراحی مصرف دپاکین رو قطع کردند. در آخرین ام آر ای انجام شده در یک هفته قبل, خوشبختانه تومور دیده نشده اما ادم مغزی دارند و پزشک براشون داروی ضدتشنج تجویز کردند,
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید درمان ادم مغزی در این مورد به چه صورتی باید انجام بشه؟ و اینکه آیا ادم میتونه تشنج ایجاد کنه؟ و در کل ادم مغزی خطرناکه؟

  1. سلام آدم مغزی به مرور بایستی رفع بشه ولی داروی ضد تشنج رو بایستی مصرف کنن

 6. سلام خسته نباشید من دو ماهی هست که سردرد خیلی شدید دارم تا حدی که نمیتونم سرم رو روی گردنم تحمل کنم انگار یه سنگ بزرگ داخل مغزم گذاشتن دائما گوشم یه صدایی میده انگار هوا توش انباشته شده و خارج میشه بعضی اوقات حتی گیج و منگ میشم و وقعیتم رو گم میکنم خوابم هم به شدت بی نظم شده
  واقعا تو کارام اختلال ایجاد کرده نمیدونم باید چکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

   1. سلام جناب دکتر . در کمیسیون پزشکی شرکت کردم . در سی اسکن ادم و خیز سمت چپ وجود دارد .ولی در جواب کمیسیون نوشتند اسکالپ خفیف میخواستم بدونم این دو به هم ربط دارند یا جدا از هم هستن باتشکر

 7. سلام اقای دکتر برادرم سال پیش تصادف کرده ب سرش ضربه وارد شده بعداز گذشت یکسال یک دفعه نصف بدنش بی حس شده و لرزش شدید در سر و سمت چپ بدنش شده دکتر گفته ادم مغزی شده شما چ پیشنهادی دارین برای این مشکل

 8. سلام اقای دکترقربانی مقدم یک سال هس که سر درد دارم از ناحیه ی چشم راستم تا انتهای جمجه سمت راست چند روز پیش به دکتر مراجعه کردم ب جراحه مغزو اعصاب در یزد تجویز ام ار ای انجام شد گفتن ک فشار سر دارم الان سه تا قرض مصرف میکنم .سرتالین.توپیر امات 25.استازولا مید250 لطف کنید دکتر راهنمایی کنید چیکار کنم و چه غذاهایی مصرف کنم متشکرم

 9. سلام ، برای خواهرم یک سال و نیم پیش تشخیص تومور مغزی دادند و به علت مکان حساس در مغز ، پزشک مغز و اعصاب اجازه عمل جراحی و بیوپسی را ندادند و ۳۰ جلسه پرتودرمانی و ۴۰ روز شیمی درمانی خوراکی همزمان شد که بعد از دو ماه حال عمومی ۹۰ درصد بهبود پیدا کرد و تا دوازده ماه شیمی درمانی خوراکی تجویز شد اما شهریور امسال تشنج کرد و بعد از دو هفته سمت چپ بدن فلج شد که با تجویز آمپول دگزا و شیمی درمانی تزریقی تا حدود ۶۰ درصد بعد از سه ماه بهبود پیدا کرد ولی دوباره به صورت اول برگشت. ام ار ای بعد از جلسه دهم شیمی درمانی انجام شد که یک لکه خونریزی کوچک و ورم مغز در ابعاد زیاد را نشان می دهد ،تصویر MRI را چگونه برای شما بفرستم؟
  سوال : آیا می توان از روی ام ار ای علت دقیق وام مغز و خونریزی را فهمید و درمان آن به چه صورت است؟
  با تشکر

 10. سلام دکتر چند روزه احساس سرگیجه سبک دارم ولی سردرد ندارم ودر راه رفتنم حس میکنم زیاد کنترل ندارم وحس ضعف دارم اشتها ندارم یه ماه پیش همین حسو پیدا کردم ولی طی چند روز خوب شدم اما الان دوباره وپس از گذشت یک ماه تمام این احساس بهم سر زد به نظرت مشکل جدی هست؟

 11. سلام من پدرم 10 روز پیش بدون مشکل دچار سر گیجه و سر درد شدید شد میشه که مشکل ورم مغز باشه

 12. سلام دکتر وقت بخیر. مامان من سال 97 مبتلا به کنسر سینه شدن و امسال متاسفانه متاستاز به ریه و مغز. برای مغز دارن رادیو تراپی انجام میدن. از اون روزی رادیو تراپی شروع کردن تعادل در راه رفتن ندارن. آیا با گذشت زمان و تموم شدن جلسات رادیوتراپی این عدم تعادل در راه رفتن رفع میشه؟ ممنون

  1. سلام معمولا ناشی از التهاب یا ادم مغزی هست که بایستی دگزامتازون استفاده کنن.معمولا بعد اتمام رادیوتراپی بهتر میشه

   1. سلام دکتر وقت بخیر
    حدودا ۱۵ ماه پیش سرم یه ضربه ای خورد.یکم اون لحظه گیج شرم و بعدش خوب شدم و برا همین به پزشک مراجعه نکردم .اون موقع به بعد احساس عدم هوشیای روز به روز در من بیشتر شد و اصلا تمرکز ندارم و احساس سنگینی در سرم دارم و بعضی موارد حالت تهوع بهم دست میده و درد شدید در قسمت گیج گاه م .لطفا راهنمایی ام کنید🌺

 13. سلام آقای دکتر من الان سه ماهه انسفالیت اتو ایمیون دارم دوماهه از بیمارستان مرخص شدم سرم سنگینه پشت گردنم میگیره این مریضی درمان داره چقدر طول میکشه

 14. سلام من از تخت افتادم و سرم ضربه خورده از پشت ، کمی حالت تهوع دارم و سرگیجه و سردرد آیا خطرناکه؟ باید به متخصص مراجعه کنم؟

  1. سلام اگه تهوع و استفراغ ادامه پیدا کرد بایستی ام آر آی انجام بدین

   1. سلام اقای دکتز.من هفته پیش در فوتبال ضربه ای به پشت سرم وارد شد ولی شکر خدا جز کبودی پشت گوشم چیزی نشد اما ازان روز سردرد مزمن دارم کمی شدید و گوشم وز وز میکنه. بنظر شما ام ار ای بدم یا خوب میشه بعد چند روز

    1. سلام این علائم اگه بعد دوهفته همچنان باقی موند بایستی سی تی اسکن انجام بدین

 15. سلام خسته نباشید.اقای دکتر پسردایی من ۱۴روز پیش تصادف کرده و ب کمارفته.دست و پاشو تکون میداد و بستنش ب تخت.دکتردیروز گفته ک دچار ورم مغزی شده با هوشیاری۶.ازگلو امروز عملش میکنن برای راه تنفس.میخواستم ببینم امیدی ب بهبود هست؟؟؟و اینکه داروی خاصی باید مصرف شه برای کاهش تورم؟

  1. سلام بایستی صبر کنید .تو ۲ هفته آینده مشخص میشه.حتما داروهای استاندارد برای تورم مغزی براشون تجویز شده. فقط بایستی صبر کرد

 16. توموراستروسیتما پیلوسیتیک در لوب اهیانه در نزدیکی قشر حرکتی هست و این تومور گرید. 1to llهست و ایا میشه عمل کرد .دکتر تهران عمل میگن و دکتر تبریز میگن فعلا مشکل خاصی به غیر از تشنج نداری فعلا عمل نکن. من الان عمل کنم یا نه؟؟

  1. سلام اگه گرید ۲ شده بایستی یه اقدامی مثل رادیوتراپی انجام بدین و قبل اون حداقل بیوپسی انجام بشه.اگه آستروسیتوم پیلوسیتیک باشه هم توصیه من به عمل جراحی هست

 17. سلام
  من ٣٠ سالمه و دو هفته پيش با سردرد خيلى شديد و چشم درد با حس اينكه چشمم ضعيف شده به پزشك مراجعه كردم و با آزمايشات و پيگيرى ها و متوجه شديم كه فشار مغزى دارم و عصب چشمم متورم هستش.
  مايع نخاعى هم گرفتن. متاسفانه الان قرصهايى كه بهم دادن حالتهاى خيلى بدى بهم ميدن همش با صداى خيلى زياد و اعصاب خورد خورد كن گوشم زنگ ميزنه، عوارض تزريق دگزا مثل گر گرفتگى مداوم و گز گز دست و پا دارم ، گلو درد دارم و توى دهنم و بيني بو و مزه خون حس ميكنم ، تارى ديد و سردردها هم هيچ فرقى نكرده.
  قبل از تشخيص بيمارى ١ مشكل داشتم و حالم خيلى بهتر بود .
  لطفا راهنمايى كنيد

  1. سلام دوست عزیز، باید جواب ام آر آی رو ببینم تا بتونم نظر بدم.
   میتونید از مشاوره آنلاین استفاده کنید تا بهتر بتونم راهنمایی دقیقتری انجام بدم
   برای مشاوره آنلاین از لینک زیر میتونید استفاده کنید.
   https://mavarateb.com/doctor/%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1-%D8%B9%D8%B1%D9%81%D8%A7%D9%86-%D9%82%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%85%D9%82%D8%AF%D9%85

 18. سلام آقای دکتر. برادر من در اثر مسمومیت الکلی تو آی سی یو بستری هست. لوله تراک گذاشتن تو گلوش وقتی صداش میکنیم یا بدنش رو لمس میکنیم دست و پای سمت راست رو حرکت میده و چشماشو باز میکنه. مردمکش به نور عکس العمل نشون میده. دست و پای سمت چپ رو یه کم تکون میده. بعضی وقتا دستشو میبره که لوله تنفسی رو دربیاره به همین خاطر دستش رو به تخت بستند و داروی بیهوشی میزنند که بخابه. به نظرتون چه مدت طول میکشه حالش خوب بشه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید🙏

  1. سلام بستگی به میزان آسیب مغزی داره اگه شرایطشون رو به پیشرفت باشه تا ۱ ماه

 19. سلام آقای دکترمن دوروزی سراسری محکم به گونه م خوردنشون لحظه احساس کردم سرم گیج رفت بعدازچندثانیه خوب شدولی ازشب پشت سرم قسمت پس سری جمجمه دست میزنم دردهایم میشه محبت کنیدراهنماییبفرمایید

  1. سلام دوست عزیز برای راهنمایی بیشتر می توانید از مشاوره آنلاین پزشک استفاده نمائید.

 20. سلام
  ببخشید ما یک مریضی داریم
  به علت فشار خون
  مریضی ورم مغز
  گرفته
  ضعف بینایی داره
  خوب میشه
  یا برای همیشه ??

  1. سلام بله بایستی تحت درمان قرار بگیرن بعضی مواقع حتی نیاز به عمل هم میشه.ابتدا بایستی با همکاران نورولوژیست مشورت کنید

 21. با سلام
  بنده 28 سالمه از 20 سالگی دچار سردرد های شدید میشم حساسیت شدید به نور دارم به طوری که صبح به محض اینکه آفتاب طلوع میکنه بیدار میشم شب ها موقع رانندگی چشم هام از نور ماشین های مقابل اذیت میشن مشکل شدید تنفسی دارم بینی ام ترشح بالایی داره و به تازگی (1سال) سوت گوش و حواسپرتی شدید پیدا کردم بهترین متخصصان مشهد در رابطه با گوش و حلق و بینی و مغز و اعصاب و معده رفتم و گفتند مشکلی نداری اما بنده هر روز با این بیماری خسته کننده میجنگم . در ادامه مطلب فوق برآمدگی در سمت چپ رستنکاه مو ظاهر شده اگر امکانش هست راهنماییم کنید ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   از طریق مشاوره آنلاین پزشک می توانید با پزشک در ارتباط باشید.و از ایشان راهنمایی دقیق بگیرید.

 22. با سلام آقای دکتر وقت بخیر
  خانم من دو سال پیش به دلیل مشکل اعصاب دچال افزایش فشار مغزی نخاحی (37) شدن و با خود کنترلی برطرف شده بود
  ولی چند روز پیش از پله افتادن و ضربه به سرشون خورد ولی بیهوش نشدن. ولی بعد از ضربه احساس خواب آلودگی شدید پیدا کرده و موقعی که صبح ها از خواب پا میشه بیهوش میشه (2 روز یک بار بیهوش میشن بعد از بیدار شدن از خواب)
  آقای دکتر تو رو خدا نظرتون رو برام بفرستین. باید چیکار کنیم؟؟ آیا داروی دگزامتازون میتونه این فشار مغزی نخاحیش رو کاهش بده؟ کلا دارو مصرف نکردن تا الان.
  ممنون شما هستم

 23. سلام. من دو سه روزه که یه قسمتی از پشت سرم درد میکنه و ورم کرده. دردش به گردنم هم میزنه. ضربه ای هم نخورده. داروی فشارخون هم مصرف میکنم(بیزوپزولول ۵ روزی دو بار ، آمیلوپرس روزی یه بار). خواستم ببینم لازمه برم دکتر؟

  1. سلام ، بله برای بررسی دقیق بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید. می توانید از مشاوره آنلاین هم استفاده کنید.

 24. سلام اقای دکتر شوهر من سه روز پیش ب ارتفاع ۴۵۰۰متری دماوند رفت هیچ سابقه کوهنوردی نداشت از اونحا حالش بد میشه روزی چند بار ب مدت ۴الی ۵ ثانیه از حال میره درد شدید در ناحیه گردن داره ک با هیچ مسکنی اروم نمیشه دکتر براش ام آر آی نوشت ک قراره انجام بدیم.بنظرتون ممکنه ادم مغزی باشه؟

 25. سلام خدمت پزشک عالیقدر یه سوال دارم من مدت زیادیست که مصرف تریاک دارم.ولی درد گودی دو طرف پس گردنی و کمی گیج می زنم یه جایی خواندم مصرف تریاک باعث افزایش csfو افزایش حجم خون عروق مغزی میشه .می‌دونم علاج قطعیش ترک آنست ولی تا اون روز موعود چکار کنم.شرلیط روحی باید مناسب باشه برای ترک الان باید برم نزد متخصص ؟ ببخشید که بدون حجب و حیا اعتیادم را مطرح کردم .ممنونم

  1. سلام. می تونین از مسکن های کافئین دار مثل کپسول آسیفن هر ۸ ساعت استفاده کنین

 26. سلام اقای دکتر دایی من تغریبا 5ماه پیش داخل مزرعه اسب قسمت زیر چانه اون رو ضربه زده وه اون از پشت سر افتاد ولی با اون حال تغریبا خودشو 400متر اورد تا کسی بفهمه و اون رو به بیمارستان 17شهریور امل انتقال دادن که به مهض رسیدن به بیمارستان تمام کردن ولی به کمک پزشکان احیا کردن ولی بعد از ساکشن باز تمام کردن اما به کمک دکترها خوشبختانه احیا شدن تا دو روز ضریب هوشی ایشان 3بود اما بالا اومدش تا 11ولی داخل بیمارستان سکته مغزی کردن ما ایشون رو اوردیم بیمارستان آراد تهران 18روز اونجا بستری بودن ظاهرن گفتن ادم مغزی پیدان کردن الان 4ماه هستش مرخص کردن اوردیمش خونه دکتر طب سوزنی هم دارن فیزوتراپ هم دارن دکتر برای برسی,وظعیت هم سر میزنن بهشون مریض حرف میزنه غدا از دهان میخوره اما متاسفانه توانایی این رو نداره که بشینه یا راه بره قدرت بلند کردن دست رو داره اما ظعیف نا گفته نماند که روی قسمت معده پیک وصل هستش با گردن تراک وصله که در حال حاظر تراک رو کوچکتر کردن شماره 7 فلزی وصله دست یا پاهای مردض همش میگه گره میخوره در صورتی که میبینم چیزی مشخص نیست طبیعی هستش از دید و نگاه پاها روی هم میره و خشک میشن از نظر علم و دانش دکتر بزرگی چون شما باید چه راهکاری برای ایشان در نظر بگیریم تا بهتر بشه ممنون میشیم راهنمایی بکنید کجا باید مراجعه کنیم

  1. سلام بایستی صبر کنید به هر حال به دلیل سکته مغزی آسیب مغزی شدید بوده و کاری نمیشه کرد

 27. سلام دکتر
  یکی‌از اقوام ما تصادف‌شدیدی‌کرده و دکترا میگن مغزش ورم کرده باید این ورم مغز بخوابه و لخته ی خون جذب شه
  الانم توی ccu است
  چقد زمان میبره بهبود پیدا کنه؟

 28. سلام اقای دکتر
  می یه چند ماهی بود که متوجه یک ورم کوچیک در سمت چپ جمجمه ام شده بودم و درد کمی هم داشت امروز متوجه شدم که وسعتش به سمت راست جمجمه بیشتر شده
  کمی تاری دید دارم که دکتر چشم پزشک گفت چیزی نیست
  هر از گاهی هم دچار عدم تعادل چند ثانیه ای میشم به تازگی دو بار پیش امده که صبح دچار خود فراموشی شدم برای شاید ۱دقیقه و چند بار. هم فکر میکنم پنیک شده ام با توجه به شنیده هام راجع به پنیک خودم این تشخیص را دادم
  سوال من اینه که ایا چیز جدی ای هست
  و نیاز به مراجعه ی حضوری دارم

 29. سلام اقای دکتر
  پسر 6 ساله من یک سال پیش بطور ناگهانی دچار پرش مردمک و دوبینی لحظه ای شد وسه روز بعد دچار استفراغ شدید شد وبرای سه روز در خواب بود در معاینه چشم پزشکی مشکلی مشاهده نشد و پسرم کم کم دچار سستی دست وپاو رخوت در تکلم شد بعد از مراجعه به بیمارستان و انجام ام ار ای تشخیص پزشکان ادم مغزی ناشی از عفونت ویروسی یا کرونا اعلام شد هرچند در ازمایشات خون و مایع نخاع هیچ ویروسی یافت نشد و اعلام شد که در چندین نقطه از مغز و همچنین در ساقه مغز در ام ار ای تورم مشاهده میشود در این بازه 10 روزه تحرک بلع و تکلم بطور کامل ازبین رفته بود ولی از لحاظ تنفس و اکسیژن و درک وهوشیاری مشکلی نداشته و ندارد برای درمان 10 واحدIGIV پی درپی تزریق و همزمان تزریق کورتون نیز اغاز شد از یک ماه بعد بلع وتکلم بسمت بهبودی رفت و حرکات دست وپا کم کم شروع شد و از 10 ماه قبل تحت نظر پزشک و با مصرف داروهای تقویتی و بازسازی مغز(فوسرین3) کاردرمانی را اغاز کرده ایم اکنون بعد از یکسال تمام علائم از بین رفته تکلم و بلع به حالت قبل بازگشته و حرکات بدن حتی در جزئیات کاملا طبیعی شده ولی هنوز در راه رفتن تعادل ندارد میتواند بایستد ولی در قدم دوم یا سوم تعادل خود را از دست میدهد همه پزشکان قول بهبودی کامل به ما داده اند حال سوال این است که با توجه به اینکه پزشک متخصص بعلت روند رو به بهبود ام ار ای جدید تجویز نمیکند بعد از یک سال اثری از التهاب در مغز مانده است یا خیر و روند بهبود و راه رفتن بدون کمک را چگونه پیشبینی میکنید یاداوری میکنم که در سه ماه گذشته تغییر محسوسی در راه رفتن نداشته است ولی درمانگران کاردرمانی از روند کار رضایت دارند با تشکر

 30. سلام و خسته نباشید
  من 3ماه پیش عابر بودم تصادف کردم طوری که تیم جراحی منو دیدن فکر نمیکردن زنده باشم جمجه سرم شکسته مغزم خونریزی داشته عمل شده و صدمات بدنی دیگر خیلی خون از دست دادم خیلی لاغر شدم خیلی (نه میتونم خوب راه برم نه وسیله ای بلند کنم و نه هیچ کار ساده ای حتی مشکل جنسی دارم ) باید چیکار کنم بنیه بگیرم

  1. سلام کاردرمانی.استخر منظم و رژیم غذایی زیر نظر متخصص تغذیه داشته باشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 17 =