ساعات کاری : همه روزه ، با تعیین وقت قبلی
۰۲۱۲۶۸۰۶۱۴۰ - ۰۹۰۲۸۸۱۸۵۸۴
تهران، ولنجک، خیابان ۱۴، پلاک ۱۹، برج هوما Hooma
دکتر عرفان قربانی مقدم » درمان شکستگی های مهره های کمری
۴ دقیقه
درمان شکستگی های مهره های کمری

درمان شکستگی های مهره های کمری

آنچه می خوانید...

درمان شکستگی های مهره های کمری

بهترین روش درمان شکستگی های مهره های کمری چیست ؟ آیا پوکی استخوان در این  شکستگی نقش دارد؟بیشتر شکستگی ها با داروهای کنترل درد ، کاهش فعالیت های روزانه ، داروهایی برای تثبیت تراکم استخوان ، و یک بریس پشتی مناسب برای به حداقل رساندن حرکت مهره ها به روند بهبودی بسیار کمک می کنند . تمام این موارد در کنار هم می تواند  سبب بازگشت به فعالیت های روزمره  فرد  شود، تنها در مواردی ممکن است نیاز به درمان بیشتری وجود داشته باشند ، مانند جراحی.

درمان غیر جراحی برای شکستگی های ستون فقرات

درد ناشی از شکستگی فشرده سازی نخاعی که به طور طبیعی بهبود می یابد ، می تواند تا سه ماه ادامه یابد.

درمان درد ممکن است شامل استفاده از داروهای ضد درد ، استراحت در بستر ، مهاربندی پشت و انجام برخی فعالیت بدنی باشد.

نقش اصلاح فعالیت های روزمره در کاهش درد

استراحت در رختخواب ممکن است به درد حاد کمک کند ، اما همچنین می تواند منجر به ریزش بیشتر استخوان ها و بدتر شدن پوکی استخوان شود ، که این امر سبب افزایش احتمال ابتلا به شکستگی های  ستون  فقرات در آینده را افزایش می دهد .

پزشکان ممکن است یک دوره کوتاه استراحت در بستر را،بیش از چند روز توصیه نکنند. با این حال ، باید از عدم تحرک طولانی مدت اجتناب شود.

درمان شکستگی های مهره های کمری
درمان شکستگی های مهره های کمری

درمان پوکی استخوان

 داروهای تقویت کننده استخوان مانند بیس فسفونات (مانند اکتونل ، بویوا و فوزاماکس) به تثبیت یا بازگرداندن از بین رفتن استخوان کمک می کنند. دارو درمانی یک بخش مهم برای جلوگیری از شکستگی های بیشتر در ناحیه کمری می باشد .

وقتی درد مزمن ناشی از شکستگی فشرده سازی ستون فقرات با وجود استراحت ، اصلاح فعالیت ، مهاربندی پشت و داروهای ضد درد ادامه یابد ،  درمان باید  با کمک عمل جراحی انجام شود. روشهای جراحی که برای درمان شکستگی های نخاعی استفاده می شود:

    ورتبروپلاستی

    کیفوپلاستی

    جراحی فیوژن ستون فقرات

ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی

این روشهای جراحی  برای درمان شکستگی های ستون فقرات انتخاب می شوند که با برشهای کوچک و حداقل تهاجم انجام می گردد  ، بنابراین به زمان بهبودی بسیار کمی نیاز دارند. بیشتر بیماران در همان روز یا بعد از یک شب اقامت در بیمارستان به خانه می روند.

دکتر عرفان قربانی مقدم جراح مغز، نخاع و ستون فقرات
بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب عضو انجمن نورو اسپاین عضو انجمن جراحان ستون فقرات.شماره های تماس جهت کسب اطلاعات بیشتر

  • 021-26806140
  • 0902-8818584

ورتبروپلاستی

این روش برای تسکین درد ناشی  از شکستگی های ستون فقرات و کمک به ثبات شکستگی موثر است.

جراحی فیوژن نخاعی

این روش دو یا چند مهره را به هم متصل می کند و آنها را در وضعیت صحیح نگه می دارد و تا زمانی که فرصتی برای رشد و یا فیوز شدن نداشته باشند ، مهره هارا از حرکت باز می دارد.

بهبودی از جراحی فیوژن نخاعی نسبت به سایر انواع جراحی نخاع بیشتر طول می کشد. بیماران اغلب دارای اقامت سه یا چهار روزه در بیمارستان ، با اقامت احتمالی در یک واحد توان بخشی هستند. توانبخشی اغلب برای بازسازی قدرت و عملکرد ضروری است. به تدریج سطح فعالیت افزایش می یابد. بسته به سن و وضعیت سلامتی بیمار ، بازگشت به عملکرد طبیعی ممکن است طی دو ماه یا حداکثر شش ماه بعد اتفاق بیفتد.

اشکالاتی در جراحی فیوژن ستون فقرات وجود دارد ،این  است که این جراحی، حرکت طبیعی دو مهره را از بین می برد .در نتیجه ، فشار بیشتری روی مهره ها ایجاد می کند  که احتمال شکستگی بین آنها را افزایش می دهد. اما اگر فردی  در اثر شکستگی دچار درد مداوم شود ،می تواند با فیوژن ستون فقرات بسیار خوب عمل کند.

دکتر عرفان قربانی مقدم

بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب
عضو انجمن نورو اسپاین
عضو انجمن جراحان ستون فقرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 18 =