ساعات کاری : همه روزه ، با تعیین وقت قبلی
۰۲۱۲۶۸۰۶۱۴۰ - ۰۹۰۲۸۸۱۸۵۸۴
تهران، ولنجک، خیابان ۱۴، پلاک ۱۹، برج هوما Hooma
دکتر عرفان قربانی مقدم » تشنج و روش های درمانی آن
۶ دقیقه
درمان تشنج

تشنج و روش های درمانی آن

آنچه می خوانید...

تشنج به معنی سفتی و اسپاسم عضلانی کنترل نشده همراه با تغییر هوشیاری است. اسپاسم سبب حرکات تند و ناگهانی می شود که معمولاً یک یا دو دقیقه طول می کشد.تشنج ممکن است در طول انواع خاصی از تشنج‌های صرع رخ دهد، تشنج می تواند ناشی از افزایش ناگهانی تب، کزاز یا قند خون بسیار پایین باشد. تشنج تغییراتی در فعالیت الکتریکی مغز است. این تغییرات می تواند باعث علائم چشمگیر ، قابل توجه یا در موارد دیگر بدون علائم شود.خیلی از افراد  در رابطه با راهکار های درمانی تشنج سوال دارند،  جالب است بدانید که  تشنج را می توان کنترل و درمان کرد، در این مقاله، در مورد تشنج و همچنین علل احتمالی زمینه‌ای آن بیشتر بدانید.

تشنج چیست؟

تشنج شامل انفجارهای فعالیت الکتریکی در مغز است که انواع مختلفی دارد. علائم تشنج بستگی به این دارد که در کجای مغز رخ می دهد. این طوفان های الکتریکی در مغز ممکن است به دلیل بیماری، واکنش به یک دارو یا سایر شرایط پزشکی ایجاد شوند. گاهی اوقات علت تشنج ناشناخته است.

اگر دچار تشنج شده اید، لزوماً به این معنی نیست که صرع دارید. صرع یک ​​بیماری مزمن عصبی است و تشنج می تواند واکنشی به یک رویداد پزشکی یا بخشی از یک وضعیت پزشکی باشد

انواع تشنج

تشنج را می توان در سه دسته معرفی کرد :

تشنج های غیر صرعی

این دسته از تشنج ها  بیشتر به دلیل آسیب به سر  یا  برخی از بیماری  های دیگر رخ می دهند . با درمان بیمار، تشنج نیز  درمان می شود .

تشنج های جزئی

تشنج های جزئی بیشتر در مواردی که  فرد  مبتلا به بیماری صرع باشد  دیده می شود،در این موارد  فرد  به طور مکرر  تشنج را تجربه می کند . تشنج های جزئی تنها یه طرف بدن را درگیر می کند .

تشنج های گسترده

این حالت از تشنج   هر دو طرف مغز را درگیر می کند ،  می توان این دسته از تشنج ها را  در  دو گروه  تشنج های صرع بزرگ و تشنج های صرع کوچک  معرفی کرد .

تشنج های گسترده علائم فیزیکی  خاصی ندارند و  معمولا افراد خانواده در بروز  تشنج نمی توانند کمکی  به آن ها کنند .

علائم تشنج کدامند؟

علائم در افراد بنا بر نوع تشنج متفاوت است، اما اگر بخواهیم برخی از این موارد را لیست کنیم  می توان موارد زیر را بیان کرد :

 • سر درد
 • به لرزش افتادن اندام ها مثل دست ها و پاها
 • تاری دید
 • ترس و اضطراب ناگهانی
 • بروز ناراحتی در معده
 • حالت گیجی

این علائم نیز همگی می توانند خبر از شروع تشنج داشته باشند :

 • زبان گاز گرفتن
 • بی اختیاری ادراری
 • تغییر در رفتار
 • حرکات غیر طبیعی چشم ها
 • حس کردن مزه ای عجیب در دهان
 • کف کردن دهان
 • اسپاسم ماهیچه ها
 • کاهش سطح هوشیاری
 • ایجاد صداهای غیر طبیعی

علل تشنج

شرایط مختلف می تواند باعث تشنج شود، از جمله :

حملات صرعی

صرع بیماری است که باعث می شود فرد تشنج های زیادی را تجربه کند. تشنج اختلالات الکتریکی در مغز است. تشنج انواع مختلفی دارد که هر کدام علائم متفاوتی دارند.

گاهی اوقات، تشنج‌های صرع می‌توانند باعث بروز تشنج در فرد شوند. شایع ترین نوع آن تشنج تونیک-کلونیک نام دارد. “تونیک” به معنای سفت کردن است در حالی که “کلونیک” به معنای تکان دادن است. این حرکات ویژگی های اولیه تشنج را توصیف می کنند. علاوه بر تشنج، هنگام عبور هوا به شدت از کنار تارهای صوتی، فرد ممکن است صدای ناله ای نیز تولید کند.

تشنج ناشی از تب

تشنج ناشی از تب می‌تواند کودکان ۶ ماهه تا ۵ ساله‌ای را که تجربه تب نداشته اند را تحت تاثیر قرار دهد. تشنج ناشی از تب باعث تشنج شده که معمولاً تا 5 دقیقه طول می کشد. اکثر تشنج های ناشی از تب هیچ تاثیر منفی پایداری روی کودک ندارند. آنها به طور کلی بی ضرر هستند و نیازی به درمان ندارند.

با این حال، اگر تشنج بیش از 5 دقیقه ادامه یابد، یا اگر کودک به سرعت بهبود نیابد، ضروری است که با آمبولانس تماس بگیرید.

تشنج های غیر صرعی

تشنج های غیر صرعی، تشنج هایی هستند که به نظر می رسد صرع هستند اما به دلیل اختلالات الکتریکی در مغز فرد نیستند. پزشکان بر این باورند که تشنج های غیر صرعی بیماری “روان زا” هستند. این بدان معنی است که آنها به دلیل استرس ذهنی یا عاطفی رخ می دهند. به همین دلیل، پزشکان گاهی اوقات از آنها به عنوان “تشنج های روانی غیرصرعی” یاد می کنند.

پزشکان اغلب درمان‌های روان‌شناختی مانند درمان شناختی رفتاری را برای کمک به درمان تشنج‌های غیرصرعی توصیه می‌کنند. این درمان ها به فرد کمک می کند تا استرس زمینه ای که باعث تشنج می شود را مدیریت کند.

تشنج چه اثراتی  از خود به جای می گذارد؟

با بروز کوچکترین علائم تشنج لازم است تا هر چه سریعتر  به دنبال  اقدامات درمانی برای آن باشید، در صورتی که درمان به تعویق افتد ،  حملات و مدت زمان آن ها  به نسبت  شدید تر می شوند . در مواردی دیده می شود که فرد  بعد از  تشنج به کما می رود  یا  منجر به مرگ  بیمار شده است .  با مراجعه به  متخصص و جراح مغز می توان حملات  تشنج را کنترل و در مواردی درمان کرد .

راه های تشخیص تشنج کدامند؟

تشخیص تشنج نیاز به بررسی های بسیاری دارد و معمولا کار راحتی نیست .  در مرحله اول  پزشک برای  تشخیص سوابق بیمار را بررسی می کند  و  مواردی که می تواند زمینه ساز بروز تشنج  شوند را مشخص می کند .

سپس لازم است با  کمک برخی از تست های تشخیصی، تمام مواردی که زمینه  بروز  تشنج را مهیا می کنند را بررسی کرد . از جمله این موارد شامل: بررسی مایع مغزی نخاعی  که  برای تعیین عفونت های مغزی کمک کننده است،  انجام آزمایش خون ، اسکن های تصویر برداری  همگی می توانند  به پزشک در تشخیص کمک کنند .

 در هنگام بروز تشنج چه اقداماتی انجام می شود ؟

 اگر در اطرافیان و  یا خانواده خود فردی  مبتلا به تشنج است، لازم است  تا مواردی را رعایت کنید .  اولین قدم  برای کمک به این افراد  سالم سازی  محیط است . در زمان بروز تشنج  حتما فرد را به پهلو بخوابانید و  زیر سر او بالش بگذارید .

اگر  که  تشنج  بیش از 3 دقیقه زمان برد، فرد  بعد از اتمام حمله  هوشیار نشد، تشنج  دو مرتبه تکرار شد یا  برای اولین بار است که فرد تشنج را تجربه می کند  حتما با اورژانس تماس بگیرید  تا از اثرات جدی تر  جلوگیری کنید .

آیا تشنج درمان دارد ؟

منظور از درمان تشنج  بیشتر جلوگیری از بروز آن است،  بسته  به نوع تشنج درمان متفاوت است .  اگر  که  بیماری صرع سبب  تشنج  در فرد باشد، درمان دارویی بهترین روش برای کنترل و درمان تشنج  است .

دکتر عرفان قربانی مقدم

بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب
عضو انجمن نورو اسپاین
عضو انجمن جراحان ستون فقرات

52 پاسخ

 1. سلام آقا دکتر من دختری 22ساله هستم تقریبا پنج سالم بود واکسن اشتباهی میزنن و تب میکنم و دچار تشنج میشم و میگذزه حدودا وقتی 14سالم میشه یکی دوباری تشنج میکنم که اونموقع من زیرنظر دکتر نبودم و الان که 22سالم هستش تقریبا 10سالی میشه تشنج نکردم البته با کمک قرص دپاکین 500حالا سوالس که از خدمتتون داشتم من خوب میشم؟ برای باردار شدن عوارضی دارد؟ چه خودم چه فرزندم؟ البته من هنوز مجرد هستم اما این مسئله خیلی منو پریشان کرده خواهش میکنم راهنماییم کنید؟!

   1. با سلام آقای دکتر،همسربنده بعداز تولد دوقلوهای پسر،چندماهی میشود غش میکندوچندبارهم تشنج مقطعی کردند،ولی تشنج قطع شد وغش کردن هم درهفته ۳بارمیشود،هم کم خوابی دارد هم خیلی دوقلوها اذیت میکن هروقت اعصابش بهم میریزدغش میکندچنددقیقه بعدبهوش میاد،چه دارویی استفاده کند،ممنون

 2. سلام ۵۰سالمه ۸سال قبل شب سیرخوردم صبح ۵ثانیه حالتی مث تشنج داشتم که خانمم منو برددكترگوهرجونیشابورایشون نوارعکس ام آر آی گرفت چیزی نبود ولی بمن سدیم والپروات داد ازاون موقع یکسال خوب بود ولی بعدیکسال شروع شد ایشون فرمودن تا ۶تاهم بخوری عیب نداره دکتر الان قرص تاثیر نداره وقتی غذام هضم نمیشه اونم فقط شب درخواب ۵ثانیه ای تشنج میکنم خواهش دارم کمکم کنید ۵سال قبل تهران اومدم آزمایشای کامل عکس ونوارگرفتم هیچی نبود

 3. با سلام و وقت بخیر خدمت حضرت عالی
  حمید سمائی هستم از تبریز
  در مورخه 1400/01/20 برای اولین بار پسر9 ساله ام در ساعت 6 صبح تشنج کرد.با توجه به اینکه هیچ سابقه ای تا به آن روز نداشت با مراجعه به پزشک متخصص مغز واعصاب کودکان و با تشریح علائمی که در حین تشنج پیش آمده بود ( کبودی لب ، سفیدی چشم و لرزش ) تایید کردند که تشنج رخ داده است.ونیز فرمودند ژنتیکی هست. با این وجود در خانواده من وهمسرم سابقه تشنج دیده نشده است . نوار مغزی انجام شده الحمدالله مشکل خاصی را نشان نداد و آزمایش خون هم تمامی موارد را نرمال نشان داد. قرص فنوباربیتال 100 به مدت 3 ماه تجویز شد.

  لطفا بفرمائید آیا این حالت تشنج در حالت خواب درمان خواهد شد یا همیشگی خواهد بود

 4. سلام . بخاطر مصرف مواد مخدر تشنج کردم . ام ار ای رفتم چیزی نبود . نوار مغزی رفتم دکتر گفت تشنج نشون میده . آیا من خوب میشم . بدون قرص میشه خوب بشم

  1. سلام من وقتی لبنیات میخورم دچار تشنج میشم و اینکه چند سال قبل از موارد افتادم و اون موقع تشنج کردم و بعدها به تصادف شدید اتفاق افتاد که یکی از دوستان تواون حادثه جونشو از دست و اینکه به سر من دوباره ضربه وارد شد از اون به بعد وقتی لبنیات میخورم دچار تشنج میشم میشه یه راهنمایی بکنین

 5. سلام دخترم 23سالشه در 2سالگی جراحی تومور مغزی انجام دادوشانت هم دارد بعد ازعمل تشنج کرد تادوسال هم داروی ضدتشنج خورد خوب شدتا9سذلگی دوباره تشنج کرد .تحت درمان قرارگرفت تاالانگاهی تایکسال هم تشتنج ندارد ولی مدت دوماهه بصورت ماهی دوسه باراتفاق میافتد خواهش میکنم بگید ایا دخترم خوب میشه هنگام عمل مقداری از تومور درقسمت حساس باقی ماند ه ولی تابحال تغییری نکرده

  1. سلام ، باید ویزیت بشن و مجددا ام آر آی انجام بدن و مورد بررسی قرار بگیره

  2. سلام.دخترم ۲۱ ماهشه..۹ونیم کیلو .دکتر برای درمان تشنج قرص فنوباربیتال۱۵ یکی صبح یکی شب وشربت لوبل هر ۱۲ساعت ۲ سیسی تجویز کردن ولی بدنش چند شبه دونه های قرمز بیرون میریزه وبعد مصرف خیلی خواب آلود وبی حال میشه.ممنون میشم کمکم کنید ….

 6. سلام دکتر وقت بخیر برادر من تشنج داره گاه گاهی تشنج میکنه دکترش دپاکین 500 گفته مصرف کنه اما دپاکین 500 تو ایران نیست و راکین 500 استفاده میکنه داروهایش هم هیچ اثری نداره آیا راه درمانی وجود دارد

  1. سلام خسته نباشید اقای دکتر همسر بنده کرونا داشتن و بعد از بهبودیشون دچار تشنج شدن و بعد از بردن ب دکتر متخصص مغز و اعصاب گفتن ک دراثر عفونت هستش و میخواستم بدونم این ممکنه دوباره تکرار بشه و درمان قطعیش چی میتونه باشه خیلی ممنون

 7. سلام . دختر داییم یه هفته میشه همین که خواب میره تشنج میکنه ی لحظه هم نمیتونه چشماش رو ببنده دکترم رفته میگن مشکلی نداره بنظرتون چکار کنن؟؟

  1. سلام بایستی سی تی اسکن و ام آر آی انجام بدید و جوابشو ببینم. میتونید از مشاوره آنلاین هم استفاده کنید.

 8. سلام وقت بخیر
  احمدهستم سیستان وبلوچستان.من از۹سالگی شروع به تشنج کردم.تا۲۳سالگی ازدکترهای ایران جواب نگرفتم.رفتم پاکستان خداروشکرخوب شدم.یک سه سال قبل قرص گرفتم دوزش پایین بود..دوباره تشنج کردم.الان خداروشکرباداروی دیپاکین500لامتروژین100خوب شدم..الان قرص لامتروژین تموم شده ایرانی مصرف کنم مشکلی نیست‌.یاپیش شمامیشه کاملادرمان بشه

 9. سلام وقتتون بخیر من ۳۲سالم هست آقا هستم و۶سالی میشه دارو ضد تشنج مصرف میکنم
  وکلا بخاطر مصرف دارو سطح یاد گیری ذهنم خیلی کاهش پیدا کرده و همین طور ذهنم بسته میخواستم ببینم که غیر از این دارو دارو جایگزین هم هست که این مشکلم برطرف کنه چون خیلی دارم رنج میبرم
  دارو مصرفی :لاموتریژن ۱۰۰ هست ؟

 10. سلام
  آقای دکتر خواهرم چند مدت پیش تشنج کرد و الان تحت‌ نظر دکتر هست و گفتن که باید عمل شه میگن که باعث جلوگیری تشج میشه و باعث از بین بردن التهاب رگ میشه مثل اینکه جدید هست میخواستم بدونم این عمل چطور؟ و چه عوارضی داره؟
  ممنون

  1. سلام عوارض بیماری به موارد مختلفی بستگی داردو باید دید مشکلات بیمار به چه صورت است، برای مشاوره می توانید اطلاعات دقیقی را به صورت آنلاین درمیان بگذارید و مشاوره دقیق بگیرید. مشاوره آنلاین

 11. سلام وققتون بخیر
  دختری 27 ساله هستم از 11 سالگی تشنج می کنم معمولا حملات بعد از بیدار شدن از خواب اتفاق می افتد در این سالها اگر دارو مصرف کنم هرچهارسال یا پنج سال حمله دارم ولی زمانی که دکتر دارو را قطع میکند سالی یه بار حمله دارم
  آخرین بار بهمن 98 به فاصله یک هفته دوبار حمله داشتم که بعد قطع داروهایم بوده
  به دکتری مراجعه کردم و تشخیص ایشون این بوده است که همیشه و تا آخر عمرم باید دارو مصرف کنم حتی اگر حمله نداشته باشم
  الان از شما سوالی دارم : باتوجه به عوارضی که مصرف والپروات در طی این سال ها برام داشته (عوارضی مث افزایش وزن / ریزش مو / مشکلات پوستی و بی نظمی قاعدگی ) آیا امکان قطع دارو یا تغییر آن در صورت قطع حملات وجود ندارد

 12. سلام.پسرمن شهریورماه گذشته توخواب تشنج کرد.ماهم فکرمیکردیم ازچیزی ترسیده امابهدازصدوشصت روزدوباره توخواب تشنج کرد ودکتربردیمش گفتن تشنج ضعیف مغزی داری داروی تگراتول میخوره شبی یکی مدتی که ازدارواستفاده کرده حرکات اضافی وسروصداش کم شده اماجدیدادوباره زیادبیدارمیشه توخواب ومیشینه ومثلاچیزهای میگه وفرداهم یادش نیست قبلا که تشنج میکردازرختخواب بلندمیشدوناله میکرد وفرارمیکرد وبع تشنج چنددفه قبل ازفرارکردن گرفتمش ومنجربه تشنج نشده.به نظرشمااین ازترسه یامریضی داره

 13. سلام…سبحان سلیمانی فر هستم از شیراز 34ساله…از بچگی تشنج میکنم و حالا خیلی شدید تر هستم سخت طب میکنم،دو بینی دارم ،سخت لرزش شانه تا انگشت دارم،نمیتوانم از لرزش چیزی بنویسم،چیزهایی سنگین از دو کیلو بیشتر بلند کنم،در خواب هم تشنج میکنم و وقتی بیدار میشم حسابی لبهایم را کنده ام…داروهای من زمانی لاموترژین بوده،حدود بیست سال تگراتول 400ودپاکین 500بوده بر اثر تحریم تگراتول به لاکسا 100تبدیل شده همراه با دپاکین…اما تشنج ها افزایش پیدا کرده همراه با تب و عرق و لرزش های شدید،استخوان هایم سالهاست صدا دارد ،سردی نباید بخورم اما دکتر رضوی زادگان گفت نمی توانی اصلا نخوری چون پوکی استخوان میاری

 14. سلام دکتر پسرمن دریک سال دوماه تشنج ناشی ازتب کرد ساعت ۱۲٫۵شب تب کرد فرداساعت۹صبش تشنج کردوتشنجش علائم خاصی نداشتش دکتر متخصص بردیم گفت تا۵سالگیش باید هروقت تب کرد قرص دیازپام ۲میلی بدین البته قبلشم استامینوفون وشیاف بنظرتون موقع تب قرص دیازپامو بدیم یا نه؟

 15. سلام اقای دکتر وقتتون بخیر من حدود سه سال پیش در عرض یک هفته دو سه بار تشنج کردم که که بار اولش علائم داشتم بعد رخ داد و برای بار دوم فک کنم چون جای یه دکتر دیگه رفتم و قرصامو از سه وعده به دو وعده تغییر دادم رخ داد.اما بعد از اون دوباره پیش دکتر اول خودم رفتم و قرص جدیدی با نام دپاکین 500 بهم داد و گفت صب یکی و شبم یکی که من هر 9 صب و 9 شب استفاده میکنم طی سه سال گذشته و خدارو شکر دیگه تشنج نکردم.البته اینم ذکر کنم که دکترم گفت بعد از شش ماه دوباره بیا ببینمت ولی من بنا بدلایلی نرفتم و نشد که نشد و حالا میترسم برم دکتر و بگه تا اخر باید قرص مصرف کنی.دکتر بنظرتون من خوب شدم و میتونم برم پیش دکترم و دوز قرصامو کم کنم و رفته رفته قطعش کنه یا نه من وابسته قرصا شدم.ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر

   1. سلام برادرم ۱۲ سالشه سال قبل یبار بخاطر کمبود خواب تشنج کرد بردیم دکتر گفت خیلی مهم نیس چون نه ژنتیکیه و نه خودش سابقه داشته و دارویی تجویز نکردن ولی امسال بازم بخاطر اختلال خوابش تشنج کرد و دکتر براش تگرازپین۲۰۰ و لوبل۵۰۰و فلوکستین۱۰ نوشت با اینکه تمام داروهاشو طبق تجویز مصرف کرد تو ۲۰ روز۴ بار تشنج کرد داروها بدترش کردن الان تو خواب حرف میزنه کل روز خواب الوده و پرخاشگر شده ایا راه درمان دیگه ای هم داره ؟

 16. سلام وقت بخیر دخترم تومور درتمپورال راست داشت دکتر فریده نجات عملش کرد وبعد از جواب پاتولوژی و ام ار ای گفت عملش خوبه کل تومور برداشته شده تومور هم (گلیوما بودگرید پایین)ودراخر نامه نوشتن به دکتر مغز و اعصاب که حال بیمار خوبه ماهم به قزوین برگشتیم وبادکترش مشورت کردیم گفت همه چی اوکی شده شش ماه دیگه ام ار ای بگیرید چیزی نیست هیچ کدوم نگفتن احتمال برگشت داره بدخیمه خوش خیمه فقط گفتن غذای سالم مصرف کنیم وقرصشم لوبل ۵۰۰ هست تمام ونمیدونم تا کی باید این دارو مصرف بشه یه راهنمایی میکنید بنده روممنونم

  1. سلام این تومور جز تومور های بدخیم ولی با درجه رشد پایین هست امکان عود هست و بایستی پیگیری بکنین

 17. با سلام و عرض ادب
  اقای دکتر ، مادر بنده اردیبهشت ۹۹ سکته مغزی کردن و۴۵ روز بیمارستان بودند.
  متأسفانه الان هم تکلم ندارن و تعادل برای راه رفتن

  مشکل اینجاست که در این مدت چند بار تشنج شدید داشتن
  وارفارین و آتنولول استفاده میکنن
  چه پیشنهادی برای کم‌شدن تشنج دارید ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید …

 18. سلام دکتر جان خوبید پسر من ۱۷ماه داره از ۷ماهگی حرکاتش کند شد والان دیگه نمی تونه حرکت کنه و هوشیاری وتوجهش هم تا همون سنین ۷ماهگی عادی بود وبعد به مرور خیلی کم شد.خیرگی ولرزش پلک داشت عذا نمی خورد و خیلی سخت مثل اینکه عذا می رفت تو دهانش حالت تهوع داشت .با نوازمغز ویدئو گفتن تشنج کرده البته نوارعصب ، ام آر آی سر ، آزمایش متابولیسم انجام دادند که گفتن مشکل نداره الان داروی لوینتکس شربت ، روزی ۴ سی سی مصرف می کنه توجهش بهتره شده مشکلاتش کم شده ولی کما کان شب ها خنده های غیر طبیعی و ترس های ناگهانی حتی از کوچکترین صدا داره چند شب هست که تا ۳ الی ۴ صبح بیدار هست ویا اینکه هی خواب میره وبیدارومیشه وگاه به گاه ناله می کنه و نمی خوابه ولی روز خیلی می خوابه اصلا هم مهم نیست سر وصدا باشه یا نه ولی در غذا خوردن کما کان مشکل داره ونمی خوره. خواستم راهنمایی کنید که روند درمان تشنج چه مدت هست آیا این دارو ضعیف نیست .آخه دکترش می رن خارج از کشور دسترسی بهشون سخت هست .

 19. سلام آقای دکتر.من احمد بهشتی زاده هستم دوم دبیرستان بودم دچار تشنج شدم ازان موقع بعد هردوسال باز دوباره دچار حمله تشنج میشوم وهروقتی ابتلا میشوم وقتی که به بیهوش میام دوتا دستام انگاری از کتف در اومدن ودرد بسیار شدی دارن وهم چنین حالت گیجی دارم و استفراغ ازهمه چیز بدم میاد .تا حالا هرچی دکتر رفتم بی فایده بود از قرص دپاکین گرفته تا لوبل همه رو مصرف میکنم اما هیچ اثر بخشی ندیدم از شما پزشک محترم تقاضا دارم یه راه حلی نشانم بدید واقعا دیگه خسته شدم هرجا باشه برای ویزیت میام واقعا تحمل بیماری بسیار سخت و نگران کننده برای اعضای خانواده.ازشما خواهش دارم کمکم کنید تا بتوانم درمانش کنم به امیدخدا

 20. سلام، مجروح جنگی هستم. بیش از 35 سال هست فنوباربیتال 60 و کاربامازپبن 200 مصرف میکنم. حدود 10 سالی هست تشنج موضعی دارم و نمیدونستم اما با تشخیص پزشک یک ماهی هست تگرتول 400 میخورم. اما دیروز باز هم تشنج موضعی بصورت سر درد و گیچی و گرفتگی ماهیچه ها. منتظر پیشنهاد شما؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =