ساعات کاری : همه روزه ، با تعیین وقت قبلی
۰۲۱۲۶۸۰۶۱۴۰ - ۰۹۰۲۸۸۱۸۵۸۴
تهران، ولنجک، خیابان ۱۴، پلاک ۱۹، برج هوما Hooma
دکتر عرفان قربانی مقدم » مدت زمان عمل تنگی نخاع
۶ دقیقه
عمل تنگی نخاع

مدت زمان عمل تنگی نخاع

آنچه می خوانید...

خطرات عمل تنگی نخاع چیست؟ برای عمل تنگی نخاع چه مدت زمانی لازم است؟ چه مراقبت هایی بعد از عمل تنگی کانال نخاع لازم است؟ خیلی ازافراد به دلایل مختلف نیاز به عمل تنگی نخاع دارند، اما از آنجا که این عمل به نسبت، یک جراحی سخت محسوب می شود در نتیجه سوالات بسیاری پیرامون  آن وجود دارد. اگر شما هم در این زمینه اطلاع کافی ندارید توصیه می شود ادامه مطلب را مطالعه کنید .

مدت زمان عمل تنگی نخاع

تنگی ستون فقرات بیشتر در کمر و گردن رخ می دهد. برخی از افراد با تنگی نخاعی ممکن است علائمی نداشته باشند. برخی دیگر ممکن است درد ، سوزن سوزن شدن، بی حسی و ضعف عضلات را تجربه کنند. علائم می تواند با گذشت زمان بدتر شوند.

تنگی ستون فقرات بیشتر در اثر تغییرات سایش و پارگی ستون فقرات مربوط به آرتروز ایجاد می شود. در موارد شدید تنگی نخاعی ، ممکن است جراح نخاع  برای ایجاد فضای اضافی، جراحی را توصیه کند.

عمل تنگی نخاع
عمل تنگی نخاع

انواع تنگی نخاع

انواع تنگی ستون فقرات با توجه به محل وقوع ستون فقرات طبقه بندی می شوند. دو نوع اصلی تنگی نخاعی عبارتند از:

باریک شدن در بخشی از ستون فقرات که در ناحیه گردن رخ می دهد.

باریک شدن در بخشی از ستون فقرات که در قسمت تحتانی کمر رخ می دهد. این شایع ترین شکل تنگی نخاعی است.

علائم تنگی نخاع

بسیاری از افراد شواهدی از تنگی نخاع در اسکن MRI یا CTدارند. علائم تنگی نخاع معمولا به تدریج مشاهده می شود و با گذشت زمان بدتر می شوند. علائم بسته به محل تنگی و اینکه اعصاب در چه شرایطی قرار دارند متفاوت است. به طور کلی علائم تنگی نخاعی عبارتند از:

 • درد گردن (ستون فقرات گردنی)
 • سوزن زدن در یک دست، بازو یا پا
 • احساس ضعف در یک دست، بازو، یا پاها
 • مشکل در راه رفتن و عدم تعادل
 • گردن درد
 • در موارد شدید، اختلال عملکرد روده یا مثانه (فوریت و بی اختیاری ادرار)

به طور دقیق تر، تنگی مجرای نخاعی در هر ناحیه متفاوت است که در زیر به بررسی آن ها به طور جزئی تر خواهیم پرداخت.

علائم تنگی مجرای نخاعی کمر

تنگی مجرای نخاعی کمر در ناحیه پشت تحتانی و در قسمت ستون فقرات اتفاق می افتد که می تواند علائم زیر را داشته باشد:

 • درد در قسمت پا و گرفتگی عضلات آن هنگام ایستادن طولانی و یا پیاده روی
 • احساس بیحسی در پا
 • احساس سوزش در پا
 • تحت تاثیر قرار گرفتن اعصاب قسمت مثانه و یا روده و بی اختیاری در دفع ادرار و مدفوع (در موارد حاد)

علائم تنگی مجرای نخاعی گردن

تنگی مجرای نخاع در گردن، در قسمت ستون فقرات گردن اتفاق می افتد و می تواند علائم زیر را به همراه داشته باشد:

 • سردرد
 • بی حسی و سستی ماهیچه ها
 • از دست رفتن اعصاب کنترل کننده تعادل
 • درد خفیف یا شدید
دکتر عرفان قربانی مقدم جراح مغز، نخاع و ستون فقرات
بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب عضو انجمن نورو اسپاین عضو انجمن جراحان ستون فقرات.شماره های تماس جهت کسب اطلاعات بیشتر

 

 • 021-26806140
 • 0902-8818584

علل تنگی نخاعی

ستون فقرات از ناحیه گردن تا قسمت تحتانی کمر حرکت می کند. استخوان های ستون فقرات یک کانال ستون فقرات را تشکیل می دهند، که از نخاع (اعصاب) فرد محافظت می کند.

برخی ازافراد با یک کانال ستون فقرات کوچک متولد می شوند. اما بیشتر تنگی ستون فقرات هنگامی اتفاق می افتد که اتفاقی برای کاهش فضای باز در ستون فقرات رخ می دهد. علل تنگی نخاع ممکن است شامل موارد زیر باشد:

رشد بیش از حد استخوان. پارگی ناشی از استئوآرتریت بر روی استخوانهای ستون فقرات که می تواند باعث ایجاد چرخش استخوانی شود. بروز بیماری استخوانی که معمولاً افراد بالغ را درگیر می کند، همچنین می تواند باعث رشد استخوان در ستون فقرات شود.

فتق دیسک، قطعه ای از هسته ی دیسک است که با پارگی و تحت فشار قرار گرفتن وارد کانال نخاعی می گردد. ترک در قسمت بیرونی دیسک ممکن است باعث شود برخی از مواد داخلی نرم روی نخاع یا اعصاب فشار وارد کنند.

وجود تومورها و رشد غیرطبیعی آن ها در داخل نخاع. این موارد در تصویربرداری ستون فقرات با MRI یا CT غیر معمول و قابل شناسایی است.

 صدمات نخاعی. حوادث رانندگی و سایر تروما ها نیز می تواند باعث جابجایی یا شکستگی یک یا چند مهره شود. استخوان جابجا شده از شکستگی نخاع ممکن است به محتویات کانال ستون فقرات آسیب برساند. تورم بافت مجاور بلافاصله پس از جراحی کمر نیز می تواند بر نخاع یا اعصاب فشار وارد کند.

درمان تنگی مجرای نخاعی بدون جراحی

گاهی ممکن است جراح مغز، نخاع و ستون فقرات تشخیص دهد که مشکل تنگی مجرای نخاعی بدون جراحی قابل درمان است. از راه های درمان غیر جراحی تنگی مجرای نخاعی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تجویز دارو برای تسکین ورم، اسپاسم ماهیچه و درد
 • تجویز داروهای تزریق نخاعی که به تسکین تنگی مجرای نخاعی کمک می کند
 • تجویز ورزش های درمانی و فیزیوتراپی

جراحی تنگی مجرای نخاعی

گاهی پیش می آید که بیمار به درمان های غیر جراحی تنگی مجرای نخاعی پاسخ مناسب نشان نمی دهند و یا به دلایل دیگر که در زیر به آن اشاره می کنیم، پزشک مجبور به جراحی ستون فقرات شود. علت هایی که باعث تشخیص جراحی برای بیمار می شود عبارتند از:

 • عدم موفقیت در درمان های غیر جراحی
 • درد شدید و مداوم در طولانی مدت
 • رادیکولوپاتی یا عصب تحت فشار در ستون فقرات
 • احساس بی حسی در دست ها یا پاها
 • کاهش قدرت حرکت دست و پا
 • از دست رفتن کنترل ادرار یا مدفوع

مدت زمان عمل تنگی نخاع

بسته به شرایط بیمار و شدت تنگی کانال نخاعی  این زمان متفاوت است دکتر عرفان قربانی مقدم، جراح مغز، نخاع و ستون فقرات در تهران، بعد از بررسی  بهترین روش ممکن برای جراحی و  بهبودی فرد را انتخاب می کنند. برای اطلاع دقیق از نحوه جراحی و هزینه آن بهتراست با پزشک خود صحبت کنید .

جراح ستون فقرات با جراحی تنگی مجرای نخاعی به دنبال رفع تنگی نخاع و باز کردن مجرایی برای آن است. این جراحی کمک می کند تا فشار بر روی ستون فقرات کاهش یابد. از سوی دیگر، در این جراحی، قدرت حرکتی دست و پا نیز افزایش می یابد. اگر تصمیم دارید تا برای درمان تنگی مجرای نخاعی اقدام کنید، حتماً به بهترین جراح ستون فقرات مراجعه کنید تا در اسرع وقت و با توجه به روش های مناسب، این مشکل درمان شود.

دکتر عرفان قربانی مقدم

بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب
عضو انجمن نورو اسپاین
عضو انجمن جراحان ستون فقرات

13 پاسخ

 1. سلام من ۸سال پیش تومور زده بود تو نخام رفتم عمل کردم در آوردند الان هم دیه نمیتونم. تومور که زده بوده تو نخام راه آب نخاع را بند آورده بوده و آب نخاع پشت گردن جمع میشده الان که خالی شده نخاع از پشت گردن باریک شده. راهی برا درمان هست یا نه؟ ممنون

  1. سلام بایستی ام آر آی جدید رو ببینم. در صورت لزوم می توانید از مشاوره آنلاین جهت راهنمایی بیشتر استفاده کنید.
   برای مشاوره از لینک زیر استفاده کنید.
   مشاوره آنلاین

 2. سلام وقت بخیر اقای دکتر من پدرم تنگی کانال داره خیلی میترسیم عمل کنه میگن عمل سختیه و خیلیم عوارض داره اما بشدت داره درد میکشه و اینطور ک دکترا بهش گفتن راهی جز عمل نمونده خیلی عمل سنگینیه؟

  1. سلام ، درصورتی که راهی بجز عمل کردن نباشد باید اقدام کرد. عمل تنگی کانال جزو عمل های ساده جراحی اعصاب هست نگران نباشید

  2. سلام دکتر به من گفته تنگی کانال نخاع گردن داری باید عمل بشی به جز عمل راه دیگه ای هست درمان دارویی داره عمل سختی هست

   1. سلام عمل تنگی کانال جزو عمل های ساده جراحی اعصاب هست. درصورتی که راهی بجز عمل کردن نباشد باید اقدام کرد نگران نباشید

 3. سلام جناب دکتر مادرم ده روز پیش عمل تنگی نخاع انجام داد عملش هم به گفته دکتر خوب بوده ولی از روز بعد از عمل هنوز مادرم میل به غذا خوردن نداره البته قند و فشار خون هم داره قند نوع دو ، و این روزا هم میگه احساس تنگی نفس دارم دست و پام سست میشه خواستم ببینم دلیلش چیه ، ممنون اگه پاسخمو بدین🙏🙏🙏

 4. سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  ببخشید من مادرم ام آر آی انجام دادن دکتر بهشون گفتن تنگی کانال نخاعی کمر دارن و فقط هم باید عمل بشن خواستم بپرسم ازتون ببینم عملش چجوریه و با دارو مشکل رفع نمیشه؟عمل سختی هستش؟

  1. سلام تنگی کانال اگه باعث بسته شدن کانال نخاع شده باشه بایستی عمل بشن. جز عمل های متداول هست .نگران نباشید

 5. سلام دکتر خسته نباشید مادرم تنگی کانال نخاع دارن گفتن باید حتما عمل بشه بنظرتون با عمل شرایطش بهنر میشه …وضعیت جسمانیش خوب میشه ..عمل سختیه تورو خدا..بعد چندروز خوب میشن .. بعد چه مدت کامل میتونن پاشن راهنماییم کنین خیلی خیلی میترسیم

 6. سلام دکتر خسته نباشید من پنج ساله که دچار دیسک کمر هستم دفعات زیادی به دکتر مراجعه کردم و عکس ام ار ای هم گرفتم و میگفتن که دیسک کمر شما خفیف هست تا اینکه من به تازگی عکس گرفتم و بردم پیش دکتر که گفتن نخاع شما تنگ شده و دیگه نمیتونید عمل کنید خواستم ببینم راهی وجود داره برا عمل کردن ؟

  1. سلام بایستی ام آر آی رو ببینم.اتفاقا اگه نخاع بسته شده یا تنگ شده بایستی عمل بشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − هفت =