ساعات کاری : همه روزه ، با تعیین وقت قبلی
۰۲۱۲۶۸۰۶۱۴۰ - ۰۹۰۲۸۸۱۸۵۸۴
تهران، ولنجک، خیابان ۱۴، پلاک ۱۹، برج هوما Hooma
دکتر عرفان قربانی مقدم » جراحی عروقی مغز
۳ دقیقه
جراحی عروق مغزی

جراحی عروقی مغز

آنچه می خوانید...

جراحی عروقی مغز

جراحی عروق چیست؟درمان بیماری های عروق مغزی  با چه روش هایی انجام می شود ؟ بهترین جراح  مغز و اعصاب  کیست ؟ اگر شما هم در رابطه با این  جراحی و علائم آن  آشنایی ندارید،  توصیه می شود ادامه مطلب را مطالعه کنید .

جراحی عروق مغزی
جراحی عروق مغزی

ناهنجاری عروقی مغز چیست؟

ناهنجاری های عروقی مجموعه های موضعی عروق خونی غیر طبیعی است که منجر به تغییر جریان خون می شود. در حالی که این توده های عروقی تومورهای سرطانی نیستند ، اما بعضی اوقات می توانند رشد کنند و علائم مختلفی ایجاد کنند. در حالی که در بسیاری موارد ناهنجاری عروقی، بدون علائم ایجاد می شوند.برخی از موارد ناهنجاری های عروقی بدون وقفه با فشار دادن روی مناطقی از مغز ، تحریک بافت مغز با التهاب و نشت مواد غیر طبیعی به مغز ، باعث ایجاد مشکلاتی می شوند. در این موارد ناهنجاری عروقی بدون وقفه می تواند باعث بروز علائمی از جمله سردرد ، تشنج یا علائم مانند سکته مغزی مانند تغییر توانایی در تفکر واضح ، تغییر در بینایی یا گفتار ، تغییر در عملکرد حرکتی یا احساس بی حسی شود.

فیلم جراحی تومور مغزی

 

 

ناهنجاریهای عروقی همچنین می توانند ناپایدار گردند و دچار پارگی شوند، این روند سبب آزاد شدن خون در مغز می شود  و باعث سکته مغزی می شود. بسته به شدت خونریزی ، ممکن است آسیب مغزی یا مرگ ایجاد شود. علائم ناهنجاری عروقی اغلب به طور ناگهانی در فرد بروز می کند و شامل :

سردردهای  ناگهانی و شدید ،متفاوت از سردردهای گذشته

 حالت تهوع و استفراغ

 حساسیت به نور

 ضعف

گیجی

غش یا از بین رفتن هوشیاری  و تشنج می گردند .

ناهنجاری های عروقی به طور معمول بر اساس اندازه ، محل و نوع رگ های خونی درگیر ، دسته بندی می شوند:

ناهنجاری های شریانی (AVM)

ناهنجاری های وریدی

فیستول شریانی دهان (DAVF)

بیماری مویامویا

دکتر عرفان قربانی مقدم جراح مغز، نخاع و ستون فقرات
بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب عضو انجمن نورو اسپاین عضو انجمن جراحان ستون فقرات.شماره های تماس جهت کسب اطلاعات بیشتر
  • 021-26806140
  • 0902-8818584

AVM به طور خاص می توانند تشخیص جدی تری داشته باشند زیرا این بیماری باعث ایجاد علائم ناتوان کننده از جمله خطر پارگی و خونریزی در مغز می شود. مویرگی (CTS) مناطق کوچکی از مویرگ های غیرطبیعی گشاد شده در بافت غیر طبیعی مغز است. ساختارهای عروقی غیرمعمول هستند که کاملاً با سیستم وریدی بدن یکپارچه شده و عملکرد تخلیه خون طبیعی را به مغز ارائه می دهد.

اگر جراح مغز و اعصاب تشخیص دهد  که فرد در معرض خطر نقص عروقی می باشد  ، ممکن است  برای بررسی های بیشتر آزمایشات دیگری را  لزوم کند :

اسکن آنژیوگرافی توموگرافی کامپیوتری(CTA).

    CTA یک روش بسیار مناسب برای ارزیابی رگ های خونی است و می تواند به ویژه در ارزیابی AVM ها برای حضور آنوریسم ها مفید باشد .با کمک ترکیبی از اسکن CT ، تکنیک های مخصوص رایانه و مواد کنتراست (رنگ) در خون می توان تصویری دقیق  برای از عملکرد رگ های خونی  به دست آورد .  با این وجود ، CTA روش ارجح برای ارزیابی ناهنجاری های وریدی نیست.

 آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRI).

در طی MRI با کمک یک میدان مغناطیسی و پالس های انرژی و موج رادیویی، برای تهیه عکس از رگ های خونی، در داخل بدن استفاده می شود .

آنژیوگرام مغزی.

  این آزمایش برای تهیه شفاف ترین تصاویر رگ های خونی استفاده می شود.  آنژیوگرام مغزی لازم است با بیهوشی  انجام شود . اگرچه این آزمایش تهاجمی تر است و خطر بیشتری نسبت به تست های فوق دارد ، اما بهترین روش برای یافتن آنوریسم های کوچک مغز است.

دکتر عرفان قربانی مقدم

بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب
عضو انجمن نورو اسپاین
عضو انجمن جراحان ستون فقرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =