ساعات کاری : همه روزه ، با تعیین وقت قبلی
021-26806140 - 0902-8818584
تهران، ولنجک، خیابان 14، پلاک 19، برج هوما Hooma

کلوئید کیست چیست؟

کلوئید کیست چیست؟

مغز یکی از حساس ترین و البته پیچیده ترین اعضای بدن انسان می باشد که سلامت آن اهمیت بسیار بالایی دارد زیرا در صورتی که فرد به بیماری های مغز و اعصاب دچار شود، سایر اعضای بدن او نیز با اختلال در عملکرد رو به رو می شوند. به همین دلیل پیشگیری از بیماری های مغزی و درمان آن ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. یکی از مشکلات مغزی، وجود کیست هایی در مغز است که باعث بروز مشکلاتی در مغز می شود. کلویید کیست یکی از این انواع کیست ها است که در این مقاله سعی داریم به بررسی بیشتر این مشکل مغزی بپردازیم. با ما همراه باشید.

کلویید کیست چیست؟

کلویید کیست چیست؟

علت بیماری های مغز و اعصاب

زمانی که مغز انسان دچار عارضه یا آسیب می شود، عملکرد سایر قسمت های بدن او نیز دچار مشکل می شود. اختلالات مغزی ناشی از مشکلاتی نظیر بیماری های دیگر، مشکلات ژنتیکی و آسیب های مغزی است.

علائم اختلالات مغزی

1.      اختلال شناختی که شامل اختلال در شناخت افراد، مکان ها و زمان می باشد.

2.      اختلال در حافظه

3.      اختلال تعقل و تفکر که فرد نمی تواند در مورد مسائل مختلف تعقل کند

4.      اختلال عاطفی و کم حسی

کلویید کیست چیست؟

کلویید کیست ها در واقع نئوپلاسماها (تومورهای) نادر مادرزادی و درون جمجمه ای هستند که معمولاً در بطن سوم مغز رخ می دهند. کلویید کیست ها ناهنجاری های مادرزادی آندودرم (درون پوستی) می باشند.

تومور کلویید کیست ماهیت خوش خیم دارد اما اگر به موقع درمان نشود بسیار خطرناک است زیرا این کیست با تجمع آب در مغز باعث بروز هیدروسفالی می شود. هیدروسفالی مشکلی است که در آن مایع مغزی نخاعی که در شبکه کورویید تولید می شود در بطن ها و حفره های مغزی بیش از اندازه انباشته می شود و باعث افزایش غیر عادی حجم این بطن ها و حفره ها می شود. افزایش حجم غیر عادی بطن ها و حفره های مغز موجب می شود که مایع مغزی نخاعی نتواند به درستی توزیع پیدا کند و تشکیل شود و در نتیجه فشار درون جمجه بیشتر می شود و در نهایت باعث بروز آسیب های مغزی و گاهی مرگ می شود.

در نتیجه اگر جراحی تومور کلویید کیست به موقع انجام نشود، می تواند بسیار خطرناک و کشنده باشد.

قطر این کیست معمولاً بین 1 تا 2 سانتی متر است، البته مواردی نیز گزارش شده است که کیست بیش از 3 سانتی متر داشته اند. ساختار این کیست از یک پوشش فیبردار خارجی تشکیل شده است که بر روی یک بافت پوششی داخلی (اپیتلیوم) قرار دارد. اپیتلیوم یک لایه واحد از سلول های تولید کننده مایع یا مژکدار است. کیست های کلوییدی حاوی مواد آبی و ژل مانند هستند.

کلویید کیست ها معمولاً به آرامی رشد می کنند و علائم اولیه آن بین 20 تا 50 سالگی بروز می کند، البته این مشکل در مواردی در بیماران کم سن و سال تر نیز مشاهده شده است.

دکتر عرفان قربانی مقدم جراح مغز، نخاع و ستون فقرات در تهران هستند شما می توانید با شماره

021-26806140 – 0902-8818584تماس بگیرید 

علائم ابتلا به کلویید کیست

کیست های کلویید به تدریج رشد می کنند و وقتی بزرگ می شوند، جریان نرمال مایع مغزی نخاعی را که از طریق فورامینو مونرو حرکت می کند مسدود می کند. فورامینو مونرو شبکه های باریکی هستند که مایع مغزی نخاعی از طریق آن ها از دو بطن کناری به بطن سوم جریان پیدا می کند. این مسدود شدیگی موجب افزایش فشار در سر می شود و مشکلات زیر را به همراه دارد:

   • بروز سردرد
   • اختلالات بینایی
   • دوبینی
   • مشکلات حافظه و تمرکز
   • در برخی موارد حادتر از بین رفتن هوشیاری و گاهی به کما رفتن

در صورتی که دچار هر یک از مشکلات بالا شدید، حتماً در اسرع وقت به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید تا مشکل در اسرع وقت حل شود. به طور کلی، کلویید کیست ها تومورهای خوش خیمی هستند که اگر در زمان مناسب درمان شوند، عمل جراحی می تواند به درمان مشکل کمک کند.

پاسخ

5 × یک =

Call Now Button