ساعات کاری : همه روزه ، با تعیین وقت قبلی
021-26806140 - 0902-8818584
تهران، ولنجک، خیابان 14، پلاک 19، برج هوما Hooma

فیوژن نخاع کمری چیست؟

فیوژن نخاع کمری چیست؟

یکی از مهم ترین و حساس ترین جراحی  هایی که وجود دارد جراحی ستون فقرات است و این اقدام از سوی جراح نخاع و ستون فقرات انجام می پذیرد.

خوش بختانه یکی از نقطه امیدواری های ما این است که در سطح کشور شاهد فعالیت های گسترده ای از سوی بهترین جراحان نخاع و ستون فقرات هستیم و این مساله موجب می شود بیماران با امید و یقین بیشتری روند درمانی خود را برای حل و رفع مشکلات نخاعی و ستون فقرات خود طی کنند و در این مسیر از بهترین و موفق ترین پزشکان این حوزه یاری می جویند.

در این مقاله به یکی از انواع جراحی هایی خواهیم پرداخت که در ناحیه ستون فقرات و نخاعی افراد انجام می شود و آن فیوژن نخاع کمری است. در بخش های آتی با ابعاد مختلفی از این عمل جراحی آشنا خواهید شد.

فیوژن نخاع کمری چیست؟

فیوژن نخاع کمری چیست؟

فیوژن نخاع کمری چیست؟

به عمل جراحی ای که در طی آن پیچ و کیج هایی در فواصل میانی ستون فقران گذاشته می شود فیوژن نخاع کمری گفته می شود.

در این عمل که نوعی جراحی ستون فقرات است، جراح نخاع و ستون فقرات ابتدا معاینات لازم را دارد سپس با ابزارهای لازم پیچ ها و کیج های را داخل ستون فقرات جای گذاری می کند.

علیرغم اینکه این عمل جراحی جزء جراحی های حساس و دقیق است اما امروزه به دستان توانمند بهترین جراحان و پزشکان با در صد موفقیت بالایی در حال انجام است.

فیوژن نخاع کمری چرا انجام می شود؟

درواقع دلیلی که باعث می شود این اقدام درمانی روی برخی از افراد انجام شود این است که احتمالا یا بیمار در اثر حوادث مختلف دچار آسیب هایی در بخش ستون فقرات شده است، و یا اینکه بیمار در نواحی کمری و ستون فقرات آنقدر درد زیادی را متحمل می شود که پزشکان با هدف ثابت نگه داشتن ستون فقرات چنین اقدامی را انجام می دهند تا از میزان درد بکاهند.

روند انجام کار بدین قرار است که ابتدا پزشک باید تصویری کامل و واضح از نواحی داخلی و ستون فقرات داشته باشد تا بتواند آگاهی کاملی از وضعیت بیمار بدست بیاورد .سپس بعد از بررسی های لازم تصمیمات دقیقی را برای انجام اقدامات مختلف اتخاذ می کند.

10 نکته در خصوص مراقبت های بعد از انجام فیوژن نخاع کمری

  1. ابتدا بیمار دو یا سه روز اول بعد از عمل جراحی را باید حتما در بیمارستان و تحت نظر پزشکان باشد تا تمامی نکاتی که برای سلامتی بیمار و روند بهبودی او ضروری است از سوی پزشکان کنترل گردد.
  2. پس از ترخیص از بیمارستان بیمار باید بتواند بخشی از فعالیت های خود از جمله راه رفتن و ایستادن بدون کمک و یاری دیگران را به تنهایی، بدون درد و با توانمندی بالا انجام دهد.
  3. اولین توصیه ما این است به منظور افزایش خون رسانی به نواحی پایینی پاها حتما باید بعد از بیدار شدن از خواب زمانی را به پیاده روی اختصاص دهید. این زمان باید یک الی دو ساعت باشد تا فعالیت جسمی و حرکتی بتواند در خون رسانی به تمامی بخش های بدن کمک رسان باشد.
  4. استراحت های طولانی می تواند مشکل آفرین باشد. به همین جهت باید فعالیت های زیادی داشته باشید تا روند بهبودی به درستی طی شود. یکی از نکات اساسی ای که وجود دارد این است که علیرغم اینکه در سایر اعمال جراحی این توصیه ها وجودارد که حتما پروسه ی استراحت طولانی داشته باشید، ولی در این زمینه این اتفاق وجود ندارد و کاملا برعکس باید عمل کنید.
  5. البته هرگز این نکته را فراموش نکنید که هر فعالیتی که موجب افزایش درد و ناراحتی و یا افزایش فشار بر روی شما می شود باید حتما کنار گذاشته شود. منظور ما از فعالیت داشتن این است که بتوانید فعالیت های ثمربخشی را داشته باشید نه اینکه فشار جسمی به خود وارد کنید.
  6. ناحیه ای از بدن که تحت عمل جراحی قرار گرفته است حتما باید در روز یک نوبت شستشو داده شود و نیز بعد از شستشو با حوله ای نرم خشک کنید تا دچار عفونت نشوید.
  7. رانندگی کردن از جمله اقداماتی است که برای بیمار خطرساز است و بر طبق نظر پزشکان باید تا دو هفته به طور کلی اجتناب کنید تا کمترین خطری را برای روند بهبودی شما نداشته باشد.
  8. رابطه جنسی از جمله فعالیت هایی است که باید به مدت محدودی ( تابهبودی کامل) انجام نشود.
  9. دویدن، بلند کردن وزنه سنگین، و یا جابجا کردن وسیله سنگین جزء فعالیت هایی است که تا حد زیادی می تواند به سلامتی شما آسیب رسانده و روند بهبودی را مختل کند.
  10. نکته ای که وجود دارد این است که تمام محدودیت ها و رعایت هایی که در فعالیت های خود دارید یکماه الی یکماه و نیم به طول می انجامد و بعد از آن که بهبودی حاصل شد می توانید به انجام فعالیت های عادی و روزانه خود بپردازید.
دکتر عرفان قربانی مقدم جراح مغز، نخاع و ستون فقرات. اعتماد و سپردن روند درمان به این دسته از پزشکان نتیجه ای جز پشیمانی در پی ندارد و تبعات جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.

 

نتیجه گیری

درانتها امید است که توانسته باشیم در این زمینه آگاهی های لازم را خدمت دوستان و همراهان همیشگی مان ارائه کرده باشیم.

واقعیت این است که بخش عمده ای از نگرانی های ما این است که بیماران و مبتلایان به مشکلات جسمی و نیز روانی در انتخاب و گزینش پزشک غفلت ورزیده و از پزشکانی کمک بگیرند که تخصص و مهارت کافی در جهت رفع و درمان بیماریها و مشکلات آنها ندارند.

پاسخ

هجده − پنج =

Call Now Button