ساعات کاری : همه روزه ، با تعیین وقت قبلی
021-26806140 - 0902-8818584
تهران، ولنجک، خیابان 14، پلاک 19، برج هوما Hooma

درد عضله ذوزنقه ای و درمان آن

سندروم تراپزوئید و درمان آن

صحبت های دکتر عرفان قربانی مقدم در مورد سندروم تراپزوئید

اگر شما هم یکی از افرادی باشید که کارهای طولانی مدت را در یک وضعیت ثابت بدن انجام می دهید، مثلاً حسابداری یا تایپ طولانی مدت، احتمالا برایتان پیش آمده که گاهی در عضلات پشت گردن احساس گرفتگی و درد شدید دارید. شاید اگر این درد طولانی شده باشد، و امکان رسیدگی به کار روزمره را از شما سلب کرده باشد، به فکر آرتروز گردن یا دیسک گردن افتاده اید و تصمیم به درمان آن دارید. اما در این مطلب خواهیم گفت که تمامی این دردها ناشی از دیسک یا آرتروز نیست بلکه مربوط به ضعف عضله ای به نام عضله ذوزنقه ای است که در اصطلاح علمی به آن سندروم تراپزوئید گفته می شود.

 

ماهیچه ذوزنقه ای چیست؟

ماهیچه تراپزوئید یا ماهیچه ذوزنقه ای ماهیچه ای صاف و تخت است. این عضله ذوزنقه ای شکل در پشت گردن قرار دارد که محل اتصال آن بالای گردن و کف جمجمه است و در قسمت پایین روی استخوان های گردن و پشت به صورت ذوزنقه ای شکل قرار می گیرد. در افرادی که کار طولانی مانند تایپ کردن، بانکداری و … بعد از مدتی این عضله ضعیف می شود و با دردهای شدید مقطعی همراه است.

علائم سندروم تراپزوئید

درد در ناحیه پشت اگر مربوط به سندروم تراپزوئید باشد، با علائم زیر همراه است:

  • احساس درد در قسمت شانه یا گردن
  • احساس سفتی عضلات پشت گردن
  • اسپاسم های عضلانی و گرفتگی عضلات
  • احساس بی حسی یا سوزن سوزن شدن در یکی از دست ها یا هر دو دست
  • توانایی کم فرد در حرکت دادن شانه و یا گردن

 

درد عضله ذوزنقه ای

چرا عضلات پشت درد می گیرد؟

سندروم تراپزوئید به درد عضلانی – اسکلتی اطلاق می شود که در ناحیه پشت گردن و بالای گردن ایجاد می شود. منشا آن ناشی از ضعف عضلات گردن است. ابتدا فرد تصور می کند که دیسک گردن یا آرتروز گردن دارد. در حالی که این فقط ضعف عضلانی است. از میان علل بروز درد عضله ذوزنقه ای می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درگیر کردن بیش از حد عضله ذوزنقه ای و استفاده زیاد از آن در هنگام کارهای سنگین و یا ورزش های سخت؛
  • استرس زیاد و تنش که می تواند به درد عضلانی بیانجامد؛
  • وضعیت نامناسب بدن و قرار گرفتن بدن در آن وضعیت به مدت طولانی (مثلاً هنگام کار با کامپیوتر)؛
  • آسیب ها و ترومای عضلانی که باعث پارگی ماهیچه می شود.

روش های درمان درد عضله پشت

خوشبختانه درمان درد عضله ذوزنقه ای از طریق حرکات کششی و یا فیزیوتراپی قابل تسکین است. حرکات کششی اگر به آرامی و بدون حرکات تند و سریع انجام شود می تواند به بهبود درد عضله کمک کند. هرگز در هنگام انجام حرکات کششی به خودتان فشار وارد نکنید و بدن را مجبور به انجام حرکات نکنید. کشش عضلات به مدت 15 الی 30 ثانیه کافی است. مراجعه به فیزیوتراپی و انجام حرکاتی که فیزیوتراپیست توصیه می کند نیز برای درمان درد پشت مفید است.

 

در صورت هر گونه پرسش در مورد مشکلات مغز، اعصاب و ستون فقرات می توانید با دکتر عرفان قربانی مقدم، جراح مغز و اعصاب در  تهران تماس حاصل فرمایید.
شماره تماس : 021-26806140 – 0902-8818584
دکتر عرفان قربانی مقدم

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

13 − دوازده =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button