ساعات کاری : همه روزه ، با تعیین وقت قبلی
021-26806140 - 0902-8818584
تهران، ولنجک، خیابان 14، پلاک 19، برج هوما Hooma

جراحی مغز چیست؟

جراحی مغز چیست؟

اصطلاح جراحی مغز به روشهای مختلف پزشکی مربوط می شود که شامل اصلاح مشکلات ساختاری در مغز است. جراحی مغز به روش های مختلفی انجام می شود .نوع استفاده شده  جراحی براساس ناحیه مغز و وضعیت تحت درمان انتخاب می شود . پیشرفت های علم پزشکی به جراحان این امکان را داده است که بر روی قسمت هایی از مغز بدون برش واحد، جراحی را انجام دهند .

جراحی مغز یک فرآیند مهم و پیچیده است. نوع جراحی مغز انجام شده بستگی به شرایطی دارد که تحت درمان قرار می گیرد. به عنوان مثال ، آنوریسم مغز را می توان با استفاده از سوند که وارد شریان در کشاله ران می شود، ترمیم کرد. اگر آنوریسم پارگی داشته باشد ، ممکن است از یک عمل جراحی باز به نام کرانیوتومی استفاده شود.

جراحی مغز چیست؟

چرا عمل جراحی مغز انجام می شود؟

عمل جراحی مغز برای اصلاح ناهنجاریهای جسمی در مغز انجام می شود. ناهنجاری های موجود در مغز می تواند به دلیل نقص هنگام تولد ، بیماری ، آسیب دیدگی یا سایر مشکلات ایجاد شود .

ممکن است در صورت وجود هر یک از شرایط زیر در مغز یا اطراف آن به عمل جراحی مغز نیاز داشته باشید:

    رگهای خونی غیر طبیعی

    آنوریسم

    خون ریزی

    لخته شدن خون

    آسیب به بافت محافظ

    صرع

    آبسه ها

    آسیب عصبی یا تحریک عصب

    بیماری پارکینسون

    فشار بعد از آسیب دیدگی سر

    شکستگی جمجمه

    سکته مغزی

    تومورهای مغزی

    ایجاد مایعات در مغز

همه این  موارد به جراحی مغز احتیاج ندارند ، اما ممکن است برخی از آن ها  برای سلامتی فرد مشکل ساز شوند . به عنوان مثال ، آنوریسم مغز نیازی به جراحی باز مغز ندارد ، اما در صورت پارگی رگ ممکن است به جراحی باز نیاز باشد.

انواع جراحی مغز

چندین نوع مختلف از عمل جراحی مغز وجود دارد. نوع استفاده شده بستگی به مشکلی دارد که درمان می شود.

کرانیوتومی

کرانیوتومی شامل ایجاد برش در پوست سر و ایجاد سوراخ در جمجمه است. با ایجاد سوراخ و برش در نزدیکی ناحیه مغز، درمان انجام می شود .

پس از اتمام عمل ، پوسته استخوانی معمولاً در محل ، با بخیه ها یا سیم ها ایمن می شود. در صورت وجود تومورها ، عفونتها یا تورم مغز ممکن است ناحیه  بسته نشود . در صورت باز ماندن ، این عمل به عنوان کرانیکتومی شناخته می شود.

دکتر عرفان قربانی مقدم جراح مغز، نخاع و ستون فقرات
بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب عضو انجمن نورو اسپاین عضو انجمن جراحان ستون فقرات.شماره های تماس جهت کسب اطلاعات بیشتر
 • 021-26806140
 • 0902-8818584

بیوپسی

این روش برای از بین بردن مقدار کمی از بافت مغز یا تومور استفاده می شود بنابراین می توان مغز را با میکروسکوپ معاینه کرد.  در روش بیوپسی یک برش و سوراخ کوچک در جمجمه ایجاد می شود .

جراحی آندوسکوپی اندونازال با حداقل تهاجمی

این نوع جراحی به جراح مغز این امکان را می دهد، تومورها یا ضایعات را از طریق بینی و سینوس های شما برطرف کند.  در این روش بدون ایجاد برش ، به قسمت هایی از مغز ، پزشک دسترسی پیدا می کند. استفاده از دستگاه آندوسکوپی  که شامل یک دستگاه تلسکوپی مجهز به چراغ و دوربین است، دید جراح را  بهبود  می بخشد . از این روش برای تومورهای غده هیپوفیز ، تومورهای موجود در پایه جمجمه و تومورهایی که در قسمت پایین مغز رشد می کنند ، استفاده می شود .

دکتر عرفان قربانی مقدم

مطالب مرتبط
[yarpp]

2 thoughts on “جراحی مغز چیست؟

 1. فراهانی - ژانویه 23, 2021 در 1:47 ق.ظ

  سلام توروخداجواب منوبدین مادرمن هفتادسالشه تازه فهمیدیم دوتاتومورتوسروپشت گوشش هست دکترگفته عمل بشه ولی میترسم خدایی نکرده عمل کنه بدبشه علائم خواستی نداره توروخداراهنماییم کنین ی دکارخیلی خوبم بهم معرفی کنین البته چون پول نداریم پیش هردکتری نمیتونیم ببریم ممتون

  پاسخ
  • دکتر عرفان قربانی مقدم - ژانویه 28, 2021 در 5:41 ق.ظ

   سلام بایستی ام آر آی رو ببینم

   پاسخ

پاسخ

20 − ده =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button